BRATISLAVA - Ministerstvo školstva SR pod vedením Tomáša Druckera oznámilo nové priority pre rok 2025, vrátane lepšieho ohodnotenia učiteľov, zníženia veku povinnej predškolskej dochádzky a integrácie umelej inteligencie do vzdelávacieho systému. Tieto zmeny majú za cieľ zlepšiť kvalitu vzdelávania a životné šance detí na Slovensku.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR pod vedením Tomáša Druckera predstavilo svoje ambiciózne plány na rok 2025.
Medzi hlavné priority patrí lepšie ohodnotenie zamestnancov v školstve, zníženie veku povinnej predškolskej dochádzky na tri roky, optimalizácia siete základných a stredných škôl a integrácia umelej inteligencie do vzdelávacieho systému.
Minister Drucker zdôraznil potrebu dosiahnuť spoločenskú dohodu o lepšom finančnom ohodnotení učiteľov. "Slovenskí učitelia a ich priemerné mzdy ku mzdám vysokoškolsky vzdelaných ľudí patria ku chvostu Európskej únie," uviedol minister.
Verí, že v tomto roku prinesú zásadnú zmenu a so školskými odborármi sú blízko k dohode. Minister je otvorený diskutovať aj o platovom automate.
Ďalšou prioritou je povinné prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie do materskej školy postupne od štyroch rokov a následne od troch rokov. Drucker upozornil na dlhodobý problém nerovností v slovenskom školstve, ktoré ovplyvňujú životné šance detí.
"Deti z chudobnejších rodín majú horšie výsledky, čo im sťažuje budúci úspech. Kľúčom k zmene je kvalitné predškolské vzdelávanie," vysvetlil.
Ministerstvo plánuje začať diskusiu so samosprávami o úpravách siete základných škôl a posudzuje optimalizačné projekty stredných škôl. Cieľom je zlepšiť efektivitu a kvalitu vzdelávania.
Rezort považuje za dôležité pripraviť a zaradiť plán integrácie umelej inteligencie do vzdelávacieho systému. Táto technológia má uľahčiť prácu učiteľom, podporiť žiakov a zvýšiť efektivitu celého systému.
Drucker spomenul aj svetové vzdelávacie fórum OECD, ktoré sa má konať na Slovensku na jeseň. Hlavnou témou bude umelá inteligencia vo vzdelávaní.
Ministerstvo sa bude v roku 2025 zaoberať aj učebnicovou politikou, reformou maturitných skúšok, novým zákonom o vysokých školách, podporou pre deti so špeciálnymi potrebami, otázkami duševného zdravia, kurikulárnou reformou a desegregáciou školstva.
Tieto ambiciózne plány majú za cieľ zlepšiť kvalitu vzdelávania na Slovensku a prispieť k lepšej budúcnosti pre všetkých žiakov a študentov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies