SAN FRANCISCO - Spoločnosť, ktorá prevádzkuje internetovú encyklopédiu Wikipédia sa rozhodla zažalovať Turecko na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP).
Dôvodom má byť viac ako dvojročný zákaz jej fungovania na území Turecka. Nadácia Wikimedia Foundation vo svojej žalobe tvrdí, že pozastavenie jej prevádzky porušuje právo na slobodu vyjadrovania.
Wikipédia v rámci Turecka nefunguje od apríla 2017. Kompetentné inštitúcie sa k tejto téme vyjadrili len stroho, vraj prijali "administratívne opatrenia". Nikto však nevie, čo bolo skutočným dôvodom tohto zákazu. Tamojšie úrady tvrdia, že Wikipédiu požiadali o odstránenie obsahov podporujúcich terorizmus. Konkrétne malo ísť o dva príspevky - o sýrskej vojne a štátom sponzorovanom terorizme. Wikipédia však úplne odstránenie spomínaných článkov odmietla. Pripustila ich úpravu, no úplné vymazanie by z ich pohľadu išlo proti demokratickým hodnotám, ktoré sa týkajú všeobecných ľudských vedomostí.
"Je smutné, že sa to dostalo až sem, hoci vedomosti sú základným ľudským právom. Budeme naďalej presadzovať svoje záujmy, až kým nezvíťazíme," konštatoval zakladateľ Wikipédie Jimmy Wales.
S blokovaním v Turecku mali problém už viaceré sociálne média, napríklad aj Twitter alebo Facebook. K týmto krokom sa krajina obvykle uchyľovala po teroristických útokoch alebo protestoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies