V roku 2022 Taliban prudko zmenil svoje verejné vyhlásenia o otvorení stredných škôl pre dievčatá, čo vyvolalo medzinárodné rozhorčenie. Aj keď sa odvolával na islamské právo šaría, zatiaľ neposkytol jasný časový plán na obnovenie prístupu dievčat k vzdelaniu. Tento krok prehĺbil medzinárodnú izoláciu Afganistanu a zostáva jednou z hlavných prekážok, ktoré bránia uznaniu Talibanu na svetovej scéne.
Stanekzaj: Kritika z vlastných radov
Šér Mohammad Abbás Stanekzaj, bývalý vedúci vyjednávač Talibanu, sa cez víkend otvorene postavil proti politike obmedzovania vzdelávania dievčat. Vo svojom prejave zdôraznil, že takéto opatrenia sú v rozpore s islamským učením.
„V časoch proroka Mohameda boli dvere poznania otvorené pre mužov aj ženy,“ vyhlásil Stanekzaj. Jeho slová predstavujú jedno z najostrejších verejných vyjadrení nespokojnosti zo strany významného predstaviteľa Talibanu. Zdôraznil, že aktuálna politika ubližuje polovici afganskej populácie, teda 20 miliónom žien a dievčat.
Medzinárodný tlak a dôsledky
Politika zatvorených škôl a univerzít pre dievčatá, ktorá kulminovala koncom roka 2022, bola široko odsúdená. Islamskí učenci aj západní diplomati označili tento krok za neospravedlniteľný a poukázali na jeho negatívne dôsledky na budúcnosť Afganistanu.
Hoci Taliban tvrdí, že práva žien rešpektuje v súlade s islamským právom a afganskou kultúrou, tieto slová zostávajú v rozpore s realitou. Výroky ako tie od Stanekzaja naznačujú, že existuje vnútorný odpor voči politike najvyššieho vodcu Haibatulláha Achundžádu.
Sľuby bez činu: Čo bude ďalej?
Taliban naďalej uvádza, že „pracuje na pláne“ na opätovné otvorenie škôl pre dievčatá, ale bez konkrétneho časového rámca. Kým sa situácia nezmení, Afganistan zostáva izolovaný, čo má ďalekosiahle dôsledky na jeho ekonomickú a politickú budúcnosť.
Vzdelanie dievčat v Afganistane nie je len otázkou práv, ale aj kľúčom k rozvoju celej krajiny. Tlak medzinárodného spoločenstva a vnútorná opozícia voči tejto politike môžu byť impulzom k zmene. Otázkou zostáva, či Taliban ustúpi od svojej rigidnej interpretácie práva a umožní dievčatám získať vzdelanie, ktoré si zaslúžia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies