BRATISLAVA- V rámci celosvetovej kampane #MedSafetyWeek upozorňuje Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) na dôležitosť hlásenia podozrení na vedľajšie účinky liekov.
Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) v rámci celosvetovej kampane #MedSafetyWeek upozorňuje na mimoriadny význam hlásenia podozrení na vedľajšie účinky liekov. Každé nahlásenie prispeje k tomu, aby sa lieky stali bezpečnejšími pre užívateľov. Tento rok kampaň opäť zdôrazňuje dôležitosť hlásenia nežiaducich účinkov a zvyšovania povedomia o bezpečnom užívaní liekov.
ŠÚKL objasnil, že každý liek môže vyvolať vedľajšie účinky, ktoré sa však nemusia objaviť u každého pacienta. "Vedľajší účinok vzniká po užití lieku a ide o reakciu, ktorá je nechcená, prípadne škodlivá. Správnym užívaním liekov môžeme výrazne znížiť riziko závažných poškodení zdravia pacientov," ozrejmil.
Riaditeľ ústavu Roman Dorčík zdôraznil, že každé jednotlivé hlásenie podozrenia na vedľajšie účinky lieku je cenné a prispieva k zlepšeniu liečebných postupov a ochrane zdravia všetkých pacientov. "Hlásenia sa vyhodnocujú a v prípade nových zistení sa prijmú potrebné opatrenia. Môže tak dôjsť napríklad k zmene v predpisovaní lieku, v dávkovaní lieku, k pridaniu nových vedľajších účinkov alebo interakcií. Práve hlásenia pacientov, ktorí užívajú viacero liekov súčasne, môžu prispieť najmä k získavaniu nových údajov o interakciách," dodal ŠÚKL.
Povinnosť hlásiť takéto podozrenia majú všetci zdravotnícki pracovníci a držitelia rozhodnutí o registrácii lieku. Rovnako tak môžu hlásenie posielať aj samotní pacienti, ako aj ich rodinní príslušníci či opatrovatelia. Nahlásiť podozrenia je možné prostredníctvom elektronického formulára na webovej stránke ústavu, e-mailom či poštou. Rovnako je možné kontaktovať ich na telefónnom čísle +421250701206.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies