BRATISLAVA - Zdravotníctvo je nevyhnutné dofinancovať, aby sme sa vyhli jeho kolapsu, kľúčoví aktéri slovenského zdravotníctva o tom informovali na spoločnom brífingu. Zhodli sa na tom, že financovanie zdravotníctva si vyžaduje zásadnú zmenu.
"Aktuálne nastavenie financovania zdravotníckeho systému je dlhodobo neudržateľné. Vieme, že jeho zmena je beh na dlhé trate, momentálne však musíme riešiť akútny stav, pretože systém kolabuje a potrebuje akútny zásah v podobe dofinancovania ešte do konca tohto roka," informovala prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová. Na chýbajúce prostriedky podľa asociácie už teraz doplácajú nielen poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti a ich dodávatelia, ale predovšetkým pacienti, ktorí sa obávajú zhoršenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti a sociálne neúnosného nárastu platieb v zdravotníctve. "Neprispieva to k našej liečbe, stabilizácii zdravotného stavu a naštrbuje to vzájomnú dôveru medzi pacientmi a zdravotníkmi,“ upozornila Mária Lévyová.
Aktéri slovenského zdravotníctva sa na stretnutí snažili zodpovedať otázku, aká by mala byť výška dofinancovania zdravotníctva v roku 2019. Požadovaná suma v memorande zástupcov rozhodujúcich organizácií, ktoré pôsobia v zdravotníctve, je 150 miliónov eur. Aj keď sa v diskusii požadovaná suma neustálila, účastníci predniesli a odôvodňovali požiadavky na viac ako 200 miliónov eur. Táto suma pritom nezahŕňa chýbajúce finančné prostriedky v štátnych nemocniciach a na podfinancovanú dlhodobú starostlivosť, rozvojové aktivity ani investičné a inovačné potreby v jednotlivých segmentoch. "Jednotlivé asociácie doniesli svoje prepočty. Tie čísla dohromady dávajú sumu, ktorá sa blíži k 150 miliónom eur, nie je to úplne na cent, je to v nejakom rozpätí. Pesimistickejší hovorili, že je potrebných 250 miliónov, konzervatívnejší, že 100 miliónov bude stačiť," informoval Tomáš Szalay z Health Policy Institute.
Kľúčovým faktorom zmeny aktuálneho systému financovania zdravotníctva je zlepšenie predikcie príjmov, kontrola nákladov a vytvorenie takých postupov, na základe ktorých sa prostriedky transparentne a spravodlivo prerozdelia medzi všetkých účastníkov systému. Počas okrúhleho stola sa na tom zhodli poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, dodávatelia, predstavitelia zdravotných poisťovní, analytici i zástupcovia rezortov zdravotníctva i financií. "Zhodli sme sa najmä na potrebe nastavenia stabilného systému financovania zdravotníctva. Nemôžeme totiž ďalej fungovať tak, že ďaleko pred koncom roka sú prostriedky vyčerpané a musíme každoročne hľadať dodatočné zdroje na jeho fungovanie. To následne vyvoláva deficity a potrebu opakovaného oddlžovania nemocníc," informovala prezidentka AOPP. Stabilitu podľa nej potrebuje celý systém a predovšetkým pacienti, ktorí sú rukojemníkmi v každoročnej debate medzi štátom a ostatnými účastníkmi systému poskytovania zdravotnej starostlivosti o tom, koľko peňazí do neho príde.
Jednotliví hráči zdravotníctva podľa Tomáša Szalaya nevedia plánovať svoje financie a investície, lebo nevedia, čo bude o tri mesiace alebo pol roka. "Štandardom v západných krajinách býva uzatváranie zmlúv na 3 až 5 ročné obdobie, tým pádom sa vedia všetci dobre pripraviť, do čoho investovať a ako bude vyzerať ďalší kalendárny rok z pohľadu financovania. U nás túto istotu nemáme, čo vedie k chaotickým rozhodovaniam a neprispieva to k efektivite sektora," informoval Szalay. Potreba predvídateľnosti dofinancovania zdravotníctva, k tomu aj stabilita prostredia, je podľa neho jedna z dôležitých vecí, na ktorých sa zhodli.
"Otázka znie, ako sa nedostať do situácie, že budeme takto v septembri budúceho roka znovu riešiť dofinancovanie zdravotníctva. Dostali sme veľmi dobré reakcie od zástupcov štátu, či ž implementačnej jednotky alebo Inštitútu zdravotnej politiky, že sa budú snažiť nastaviť parametre, aby sme budúci rok túto situáciu nemuseli riešiť," uzavrel Tomáš Szalay.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies