Tento rok objavený asteroid 2020 SW, veľký zhruba ako autobus, preletel vo štvrtok okolo našej planéty. Najbližší prelet kozmického telesa vo vzdialenosti sotva 22-tisíc kilometrov, teda oveľa bližšie než 384 400 km vzdialený Mesiac, nastal o 13:12 SELČ.
Odborníci z amerického vesmírneho úradu NASA dopredu tvrdili, že k zrážke a ohrozeniu Zeme by naozaj dôjsť nemalo. Keby sa tak však stalo, asteroid 2020 SW, ktorý má v priemere asi štyri až deväť metrov, by sa podľa nich v atmosfére rozlomil a ďalej by padal z oblohy ako ohnivé gule.
2020 SW, discovered by @Catalina_sky, is about 15 to 30 ft. wide and will pass by Earth Thurs., Sept. 24, at a distance of about 13,000 miles (22,000 km). Tiny asteroids like 2020 SW approach Earth this closely several times every year and aren't a threat: https://t.co/xKWtzxLI7Q pic.twitter.com/FpkY77zibw
— NASA Asteroid Watch (@AsteroidWatch) September 23, 2020
Najbližšie k Zemi teda planétka putovala viac ako hodinu po obede nášho času, podľa stanice CNN v tú dobu svišťala nad juhovýchodným Pacifikom v blízkosti Austrálie a Nového Zélandu.
Objekt bol prvýkrát identifikovaný 18. septembra v rámci projektu na sledovanie oblohy Catalina Sky Survey, ktorý financuje NASA.
The Moon passing in front of Earth seen from a million miles away by NASA's Deep Space Climate Observatory satellite. Source: https://t.co/5oGqoEgFEU pic.twitter.com/PCOV8yGPvI
— Wonder of Science (@wonderofscience) September 28, 2020
Riaditeľ Strediska pre skúmanie objektov blízko Zeme (CNEOS) pri pasadenskej Jet Propulsion Laboratory, ktorá tiež spadá pod vesmírnu agentúru, pripomenul, že existuje veľké množstvo pomerne malých asteroidov, ako je tento.
"Niekoľkokrát za rok sa k našej planéte na tak blízku vzdialenosť priblížia mnohé z nich," dodal Paul Chodas s tým, že obvykle žiadne nebezpečenstvo nehrozí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies