V piatok zasiahlo Mjanmarsko ničivé zemetrasenie s magnitúdou 7,7, ktoré si vyžiadalo viac než 1 700 obetí a spôsobilo rozsiahle škody na infraštruktúre. Epicentrum otrasov sa nachádzalo severozápadne od mesta Sagaing v centrálnej časti krajiny.
Podľa vyhlásenia vládnucej vojenskej junty bolo doteraz potvrdených 1 644 mŕtvych, viac ako 3 400 zranených a 139 nezvestných. Očakáva sa, že počet obetí bude naďalej stúpať, keďže záchranné práce pokračujú a prístup do niektorých oblastí je obmedzený.
„Sila, ktorú takéto zemetrasenie uvoľní, predstavuje asi 334 atómových bômb,“ povedala geologička Jess Phoenix pre CNN.
Phoenixová tiež varovala, že následné otrasy po zemetrasení, ktoré zasiahlo Mjanmarsko v piatok, „môžu pretrvávať celé mesiace“. Uviedla, že sa tak stane, pretože indická tektonická doska sa pod Mjanmarskom naďalej zráža s euroázijskou doskou.
Zemetrasenie spôsobilo zrútenie budov, poškodenie ciest a mostov, čo komplikuje záchranné operácie. V meste Mandalaj, druhom najväčšom meste Mjanmarska, došlo k vážnym škodám na infraštruktúre vrátane zničenia historického mosta Ava a poškodenia Mandalajskej univerzity.
Medzinárodné spoločenstvo reagovalo na katastrofu poskytnutím humanitárnej pomoci. Tímy z krajín ako Rusko, Čína, India a ďalších juhovýchodných ázijských štátov už dorazili do Mjanmarska, aby pomohli pri záchranných prácach a poskytli potrebnú pomoc obyvateľstvu.
Situáciu v krajine však komplikuje prebiehajúca občianska vojna, ktorá sťažuje koordináciu záchranných operácií a distribúciu pomoci. Napriek katastrofe armáda pokračuje v leteckých útokoch na povstalecké skupiny, čo vyvoláva kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva a humanitárnych organizácií.
Táto tragédia zdôrazňuje potrebu medzinárodnej solidarity a koordinovanej pomoci pri zvládaní následkov prírodných katastrof v oblastiach sužovaných konfliktmi.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies