Jedným z najdôležitejších aspektov zdravého a spokojného života je dosiahnutie rovnováhy vo všetkých jeho zložkách. Ak niektorý aspekt v našom každodennom programe „pokrivkáva“, môže to spôsobiť vyhorenie, únavu, bolesti hlavy, úzkosti, permanentný stres...
Dnešná spoločnosť a rýchla moderná doba sa nám občas snaží nahovoriť, že šťastie v živote rovná sa čo najintenzívnejšie pocity a momenty rôznych druhov pôžitkov. No múdri a skúsení ľudia aj odborníci na duševné zdravie dobre vedia, že trvalé a skutočné šťastie nie je naháňanie sa za „dobrými“ zážitkami, ale umenie vyvážiť všetky stránky nášho života tak, aby bol spokojný duch, duša, myseľ aj telo.
Na čo všetko si je teda potrebné nájsť si v živote čas, aby sme saturovali všetky naše duševné, emočné, telesné aj intelektuálne nároky? Je toho dosť. Dbať treba o svoj rodinný život, vzťahy s najbližšími, čas s partnerom, deťmi, vedieť si zadeliť svoj pracovný život a povinnosti, samozrejme nevyhnutný čas na jedenie, spánok, šport.
Treba sýtiť svoje intelektuálne (knihy, vzdelávanie, štúdium, spoznávanie, kurzy...), duchovné (modlitba, vzťah a čas s Bohom, duchovné podujatia, stretnutia), emočné potreby (vzťahy, priateľstvá, psychohygiena, analýza svojich pocitov...).
Dôležitou súčasťou život v rovnováhe je tiež pestovanie záujmov, krúžkov, činností vo voľnom čase, ktoré nás napĺňajú, zlepšujú naše zručnosti v niečom, bavia... Ďalšou stránkou je zasa zábava, oddych, relax, kedy dovoľujeme mysli, duši aj telu nevenovať sa ničomu špeciálnemu, zmysluplnému, dôležitému, len skrátka byť v danom momente.
Vyvážené vo vašom živote majú byť aj financie – ich dostatok, ale aj to, ako s nimi viete/neviete narábať, či si viete z každej sumy niečo odložiť, či nežijete na doraz a s finančne odretými ušami, či viete dopriať sebe aj druhým a zároveň bezhlavo nerozhadzovať.
Našu dušu, ducha a celkový život napĺňa aj to, ak si v živote vieme nájsť čas na činnosti, aktivity, kedy dávame niečo zo seba spoločnosti, slúžime tým, čo vieme, čo máme, delíme sa o svoje dary a talenty.
No a napokon nesmie v rovnováhe chýbať ani starostlivosť o zdravie (čo súvisí s už spomínaným športom, oddychom aj zábavou, vyváženou stravou), hygienu a udržiavanie domácnosti v takom stave, aby sme mali dobrý životný pocit.
Rovnováhu máme v našich životoch hľadať vo všetkom: Medzi časom stráveným osamote a časom s ľuďmi, v spoločnosti, medzi činnosťou a ničnerobením, medzi intelektom, emočnom a fyzičnom, medzi vlastnými potrebami a potrebami druhých, medzi zabávaním sa a schopnosťou vedieť si aj odriecť, medzi vážnymi a povrchnými vecami..
To, že nám to niekde škrípe a nevieme všetko potrebné v našom živote dostať do balansu, sa môže prejavovať rôzne. Napríklad tým, že:
To všetko sprevádzajú pocity viny, nedostatočnosti, úzkosti, únavy, frustrácie, nenaplnenosti... No nezúfajte si, prvý dobrý krok je už len uvedomenie si, že nám niečo v živote uniká, že sa potrebujeme pozrieť na všetky jeho oblasti zblízka a starostlivo si zabudovať do programu dňa/týždňa tie veci, činnosti, ktoré nám v živote chýbajú. Tak, ako s vitamínmi, minerálmi, živinami. Chýba céčko? Pridáme. Príliš veľa cukru? Odoberieme...
Náš tip: Skúste ísť na to zábavnou formou. Nakreslite si na veľký papier kruh s viacerými čiarami, ktoré ho cez stred pretínajú a smerom od stredu ku kružnici na čiari zaznačte ten bod, pokiaľ je podľa vás naplnená tá-ktorá oblasť života: oddych, priatelia, hobby, šport, duchovno... Čím plnšia oblasť, tým bližšie bude bod ku kružnici a naopak. Potom skúste všetky body pospájať. Čím nepravidelnejší útvar vám spojením bodov vznikne, tým rozhádzanejší a menej vyvážený je váš život. Zanalyzujte obrázok, vyhodnoťte, kde treba pridať, ubrať, a o týždeň urobte podobný výskum/revíziu znova. Podarilo sa vám niečo zlepšiť?...
Ak na to chcete ísť jednoduchšie, skrátka si len od rána zapisujte čo v ktorú hodinu robíte. Večer, alebo po týždni budete mať jasne a čierne na bielom na papieri zaznamenané, koľko času čomu vo svojom živote venujete.... Idete do toho a skúsite dostať svoj život viac do rovnováhy, smerom k zdraviu a spokojnosti?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies