BRATISLAVA - Ministerstvo vnútra (MV) SR v megatendri na nákup hardvéru obchádza európsku smernicu a zároveň vytvára priestor na manipuláciu nákupov, vznik kartelov a nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.
"Užšia súťaž bola vypísaná vo vestníku verejného obstarávania aj európskom vestníku v decembri minulého roka," povedala Žitňanská s tým, že obálky by sa mali otvárať 6. mája. Tender sa má týkať obstarávania širokého spektra elektronických tovarov pre rôzne štátne inštitúcie od ministerstiev až po univerzity, zmluva má byť uzatvorená na päť rokov. "Hovoríme o objeme stoviek miliónov eur, je možné, že sa to vyšplhá až na miliardu, ale nevieme to," vyhlásila Žitňanská s tým, že MV nezverejnilo ani objem tovarov, ktorý chce obstarať, ani predpokladanú hodnotu zákazky.
Dokonca odmietlo sprístupniť podklady k tendru poslancom Žitňanskej a Miroslavovi Beblavému (SDKÚ-DS), hoci o ne na základe infozákona opakovane žiadali. "Mne minister ponúkol, že mi tie podklady dá, ak ich nepoužijem," povedal Beblavý s tým, že ponuku odmietol a podklady napokon získal od jedného z uchádzačov.
Obaja poslanci SDKÚ-DS považujú za protizákonné, že MV nešpecifikovalo rozsah obstarávania. "Smernica Európskeho parlamentu (EP), ktorá tieto otázky upravuje, jasne hovorí, že verejné zákazky na dodávku tovaru musia obsahovať množstvo tovaru, alebo v prípade rámcovej zákazky predpokladanú hodnotu zákazky," konštatuje Žitňanská.
"Má ísť o zmluvu, ktorá má názov Generálna zmluva," doplnila s tým, že slovenský právny poriadok takýto termín nepozná. "Myslím si, že ide vo svojej podstate o rámcovú zmluvu, ktorá sa tvári, že takou nie je," dodala. Ak by však išlo o rámcovú zmluvu, MV by muselo zverejniť predpokladanú hodnotu zákazky. Naviac rámcové zmluvy je aktuálne možné uzatvárať maximálne na štyri roky a po vstupe nového zákona do účinnosti sa táto lehota skráti dokonca len na dva roky.
Ak by aj nešlo o rámcovú zmluvu, MV má podľa Žitňanskej povinnosť zverejniť objem tovaru, čo sa tiež nestalo. "V kolónke 'rozsah obstarávania' nie je uvedené nič. To robí tento tender podobným s tendrom z Horných Plachtiniec," vyhlásila Žitňanská.
"Ide o prvý veľký tender centrálneho obstarávania. Proti nemu sú drobnosťou aj Horné Plachtince. Celá elektronika, akú si štát môže nakúpiť, sa tu bude tendrovať. Neviem o tom, že by sa niekto takto široko pokúsil nakúpiť všetko, čo má nejakú elektronickú súčiastku, od východnej hranice až po univerzity. Je to snaha obstarať takmer všetko takmer pre každého," doplnil Žitňanskú jej kolega z poslaneckého klubu SDKÚ-DS Miroslav Beblavý. Dodal, že podľa neho nemá zmysel uzatvárať na päť rokov zmluvu napríklad na nákup výpočtovej techniky, kde sa technológia prudko vyvíja. Pripomenul, že napríklad iPhony alebo tablety boli pred piatimi rokmi ešte novinkou, dnes sú bežné.
"Otázka je, či je zmysluplné a efektívne robiť tender na všetky tieto produkty v jednom balíku," vyhlásila Žitňanská. Spolu s Beblavým zároveň zdôraznili, že "ak je záujmom štátu efektivita vynaložených finančných prostriedkov a transparentnosť pri výbere dodávateľov, tak musíme konštatovať, že minister vnútra so svojím tímom nie je spôsobilý hájiť záujmy štátu pri organizovaní centrálnych verejných obstarávaní."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies