Život s nedostatkom kyslíka vymenili za zlatú horúčku. Takto sa žije na najodľahlejších miestach planéty!

NETKY.SK • 23 Marec 2025, 20:10 • 2 min
Život s nedostatkom kyslíka vymenili za zlatú horúčku. Takto sa žije na najodľahlejších miestach planéty!

slovakia

left justify in out

Tieto oblasti často vzdialené od civilizácie a vystavené extrémnym podmienkam vyžadujú od ľudí mimoriadnu odolnosť, prispôsobivosť a silný zmysel pre komunitu.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Život na najodľahlejších miestach planéty prináša jedinečné výzvy a skúsenosti, ktoré formujú každodennú realitu ich obyvateľov. Tieto oblasti často vzdialené od civilizácie a vystavené extrémnym podmienkam vyžadujú od ľudí mimoriadnu odolnosť, prispôsobivosť a silný zmysel pre komunitu.

Svalbard: Život v arktickej divočine

Svalbard, nórske súostrovie ležiace za severným polárnym kruhom, je jedným z najsevernejšie obývaných miest na svete.

Obyvateľov tu čakajú extrémne klimatické podmienky, vrátane polárnej noci, ktorá trvá od polovice novembra do konca januára, keď slnko nevychádza nad obzor, a polnočného slnka, kedy slnko nezapadá celé týždne. Tieto obdobia neustáleho svetla alebo tmy môžu narušiť spánkové cykly a ovplyvniť fyzické aj duševné zdravie.

Cecilia Blomdahl, ktorá žije na Svalbarde, zdôrazňuje potrebu prispôsobiť sa týmto extrémnym podmienkam. Bezpečnosť je tu prvoradá; nosenie zbrane pri pohybe mimo osídlených oblastí je nevyhnutnosťou kvôli prítomnosti ľadových medveďov.

Napriek týmto výzvam obyvatelia nachádzajú krásu v okolitej prírode a jedinečnom životnom štýle, ktorý Svalbard ponúka.

Svalbard, nórske súostrovie ležiace za severným polárnym kruhom, je jedným z najsevernejšie obývaných miest na svete.
Svalbard, nórske súostrovie ležiace za severným polárnym kruhom, je jedným z najsevernejšie obývaných miest na svete.
Zdroj: vogue.com

La Rinconada: Život v nadmorskej výške 5 100 metrov

La Rinconada, ktorá sa nachádza v peruánskych Andách, je jedným z najextrémnejších miest na svete, kde ľudia trvalo žijú. Toto mesto, ležiace vo výške neuveriteľných 5 100 metrov nad morom, sa môže pýšiť titulom najvyššie položeného trvalo obývaného sídla na Zemi.

Napriek drsným podmienkam sem ľudí nepriťahuje krásna príroda ani pokoj, ale zlatá horúčka – mesto sa nachádza v blízkosti bohatej bane na zlato, ktorá živí väčšinu jeho obyvateľov.

Život v La Rinconade nie je jednoduchý. Mesto nemá základnú infraštruktúru, ktorá je bežná v iných sídlach podobnej veľkosti. Neexistuje tu kanalizácia, pravidelné dodávky vody ani spracovanie odpadu. Zásoby potravín a pitnej vody sa musia dovážať z nižšie položených oblastí, čo ich robí drahými a ťažko dostupnými.

Kyslík je tu vzácny – vo vzduchu ho je o 40 % menej než na úrovni mora, čo spôsobuje chronické zdravotné problémy.

La Rinconada, ktorá sa nachádza v peruánskych Andách, je jedným z najextrémnejších miest na svete.
La Rinconada, ktorá sa nachádza v peruánskych Andách, je jedným z najextrémnejších miest na svete.
Zdroj: mybestplace.com

Noriľsk: Život za polárnym kruhom

Noriľsk je jedným z najsevernejších miest na svete a nachádza sa za severným polárnym kruhom v Rusku, v Krasnojarskom kraji na Sibíri. Je to najväčšie mesto na svete, ktoré sa nachádza tak ďaleko na severe, a zároveň jedno z najchladnejších obývaných miest.

Noriľsk je známy predovšetkým svojím priemyselným významom – v jeho blízkosti sa nachádzajú jedny z najväčších zásob kovov na svete, vrátane niklu, medi, kobaltu a platiny.

Život v Noriľsku je definovaný extrémnymi klimatickými podmienkami. Priemerná zimná teplota sa pohybuje okolo -30 °C a nie sú výnimočné ani poklesy pod -50 °C. Polárna noc trvá približne 45 dní, počas ktorých slnko vôbec nevyjde nad horizont. Naopak, v lete dochádza k fenoménu polnočného slnka, keď je svetlo 24 hodín denne.

Silné snehové búrky a víchrice sú tu bežné a môžu trvať celé dni, pričom spôsobujú tzv. "čierne búrky", keď je kvôli snehu a vetru takmer nulová viditeľnosť. Počas týchto dní jezakázané vychádzať z domu bez špeciálneho povolenia.

Noriľsk je jedným z najsevernejších miest na svete a nachádza sa za severným polárnym kruhom v Rusku, v Krasnojarskom kraji na Sibíri.
Noriľsk je jedným z najsevernejších miest na svete a nachádza sa za severným polárnym kruhom v Rusku, v Krasnojarskom kraji na Sibíri.
Zdroj: elisee.sk

Dallol: Najteplejšie miesto na Zemi

Dallol, nachádzajúci sa v Danakilskej depresii v Etiópii, patrí medzi najextrémnejšie a najnehostinnejšie miesta na planéte. Toto miesto je známe rekordne vysokými priemernými ročnými teplotami. Napriek svojej izolovanosti a drsným podmienkam Dallol priťahuje vedcov, dobrodruhov aj geológov fascinovaných jeho bizarnou krásou.

Dallol nie je však len krásnou kuriozitou ale aj veľmi toxickým a nebezpečným miestom. Tamojšie vody sú totižto jedovaté. V nich sa okrem toho ukrýva mnoho fumarolov, čiže trhĺin v zemskom povrchu, ktoré vypúšťajú horúcu paru a plyny. To je jedným z dôvodov tamojších závratných teplôt. Súš hýriaca farbami sa však doslova rozpadáva a vedci predpokladajú, že o stovky miliónov rokov bude celá pohltená neďalekým Červeným morom.

Dallol drží rekord najvyššej priemernej ročnej teploty na svete – 34,6 °C, pričom v niektorých letných mesiacoch tu teplota pravidelne presahuje 50 °C. Oblasť je tak jedným z mála miest na svete, kde priemerné teploty nikdy neklesnú pod 30 °C, ani v noci.

Miesto sa nachádza v blízkosti rovníka. Slnečné lúče dopadajú na túto oblasť takmer kolmo po celý rok. Poloha v hĺbke pod úrovňou mora – Danakilská depresia sa nachádza približne 130 metrov pod hladinou mora, čo zvyšuje teplotný efekt.

Bez tieňa a akéhokoľvek ochladzujúceho efektu rastlín či vodných plôch sa teplo neustále kumuluje. Vysoké teploty spôsobujú, že život v Dallole je takmer nemožný.

Ani tradičné nomádske komunity Afarov, ktoré sú známe svojou odolnosťou voči extrémnym podmienkam, tu nežijú trvalo – do oblasti prichádzajú len sezónne, aby ťažili soľ z miestnych ložísk.

Dallol, nachádzajúci sa v Danakilskej depresii v Etiópii, patrí medzi najextrémnejšie a najnehostinnejšie miesta na planéte.
Dallol, nachádzajúci sa v Danakilskej depresii v Etiópii, patrí medzi najextrémnejšie a najnehostinnejšie miesta na planéte.
Zdroj: tourhq.com

Izolácia na Aljaške

Aljaška, najväčší a najsevernejší štát USA, je známa svojou drsnou divočinou, extrémnymi klimatickými podmienkami a riedkym osídlením. Hoci mestá ako Anchorage alebo Fairbanks poskytujú relatívne pohodlné podmienky na život, tisíce ľudí na Aljaške žijú v úplnej izolácii, ďaleko od ciest, obchodov či zdravotnej starostlivosti.

Pre niektorých je to spôsob, ako uniknúť pred moderným svetom, pre iných nevyhnutnosť alebo životný štýl, ktorému sa prispôsobili ich rodiny po celé generácie.

Život na odľahlých miestach Aljašky je ovplyvnený predovšetkým extrémnymi podmienkami a dlhými zimami. V mnohých oblastiach teploty v zime pravidelne klesajú pod -40 °C, pričom v lete môžu vystúpiť na 20 až 30 °C.

V najsevernejších častiach, ako je Utqiaġvik (predtým známy ako Barrow), trvá polárna noc až 67 dní, kedy slnko vôbec nevyjde nad horizont, zatiaľ čo v lete môže byť nepretržité denné svetlo až 82 dní.

Izolácia tu nie je len geografická, ale aj spôsobená náročnými prírodnými podmienkami. Silné sneženie a ľadové búrky môžu odrezať obyvateľov od civilizácie na týždne, rieky, ktoré často slúžia ako hlavné dopravné trasy, v zime zamŕzajú a v lete môžu byť nebezpečné kvôli silným prúdom.

Divoká príroda, vrátane medveďov grizly a vlkov, predstavuje ďalšie neustále riziko, na ktoré musia byť ľudia pripravení.

Aljaška je známa svojou drsnou divočinou, extrémnymi klimatickými podmienkami a riedkym osídlením.
Aljaška je známa svojou drsnou divočinou, extrémnymi klimatickými podmienkami a riedkym osídlením.
Zdroj: letenkyodmaminky.sk

Zdroj textu: science.nasa.gov, unfccc.int, theguardian.com. Foto: elisee.sk


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies