BEJRÚT - Turecká armáda a jej sýrski spojenci, ktorými sú sýrske opozičné džihádistické jednotky, pokračovali dnes v útokoch na severovýchode Sýrie aj napriek tomu, že v oblasti by malo panovať prímerie.
Tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dotlačili k takémuto postupu Rusi aj Američania a obaja si za to pripisujú zásluhy. Prímerie je však, minimálne z tureckej strany, neustále porušované, čo aj v piatok potvrdili tri od seba nezávislé zdroje - kurdskí bojovníci, regulárna sýrska armáda, a tiež Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), britská mimovládna organizácia zaoberajúca sa stavom dodržiavania ľudských práv v Sýrii.
Turecká armáda a jej sýrski džihádistickí spojenci dokonca prvýkrát neútočili len na Kurdov, ale aj na sýrsku armádu, pričom pri tomto útoku došlo aj k obetiam na sýrskej strane. Je len veľmi otázne, ako na to bude Sýria reagovať. Vpád tureckých vojsk na sýrske územie však vláda sýrskeho prezidenta Baššára Asada ponechala pôvodne takmer bez povšimnutia, keďže sa jej zrejme nechcelo ísť do konfliktu so silnejším súperom.
Na sýrsku armádu zaútočili Turci v meste Tal Tamr a tiež v neďalekej obci Kozlíja, pričom obe sa podľa agentúry The Associated Press (AP) nachádzajú síce tesne, ale mimo Tureckom vytýčeného regiónu, ktorý chce táto krajina ovládnuť a vytvoriť v ňom takzvané "bezpečnostné nárazníkové pásmo". Ide o 120 kilometrov dlhé a 30 kilometrov široké územie na sýrskom území pozdĺž hraníc s Tureckom, odkiaľ Erdoganove vojská vyhnali Kurdov.
Syrian soldiers sent to Manbij, Tal Tamr, Ain Issa and Tabqa
— Joshua Landis (@joshua_landis) October 16, 2019
Russia's special envoy Lavrentyev, said Turkish and Syrian officials were in contact to avoid clashes which "would simply be unacceptable".
https://t.co/lkNSRRweNv via @MailOnline pic.twitter.com/PXtM0a3zdi
Na toto územie chce Turecko po skončení bojov premiestniť aj sýrskych utečencov, ktorí sa momentálne nachádzajú na území Turecka. S týmto plánom zatiaľ nesúhlasí EÚ, okrem zopár krajín ako Maďarsko či Česká republika, ktoré ho naopak podporili. Erdogan by chcel, aby EÚ realizáciu tohto plánu dokonca aj platila. V opačnom prípade sa vyhráža, že prestane plniť dohodu s EÚ a pustí všetkých sýrskych utečencov do Európy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies