Zoroslav Kollár vo svojom videu na YouTube reagoval na nedávno zverejnené video s premiérom Robertom Ficom, ktoré ho veľmi zaujalo. Týkalo sa novinárov.
„Každý občan Slovenskej republiky, ale aj inde vo svete, kto má záujem vykonávať nejaké povolanie, musí preukázať splnenie určitých kritérií – vzdelanie a nejakú prax,“ zdôrazňuje na začiatok Zoroslav Kollár.
A pokračoval: „Keď chce niekto robiť taxikára, musí mať vodičský preukaz. Keď chce niekto opravovať elektrické zariadenia, musí mať výučný list a nejakú prax. Aj na zdanlivo najjednoduchšie povolanie musia občania absolvovať nejaké zaškolenie alebo kurz.“
Podľa slov Kollára aj na Slovensku sú dve povolania, ktoré sú z hľadiska spoločnosti takmer najvýznamnejšie a ovplyvňujú život každého z nás, pričom na to, aby človek vykonával toto povolanie, netreba nič. „Vôbec nič, žiadne vzdelanie, žiadna prax. Sú to politici a novinári.“
Pri politikoch alebo štátnych funkcionároch sa niekde vyskytujú vekový alebo vzdelanostný cenzus, skonštatoval Kollár, ale čo sa týka novinárov, „tak na Slovensku môže byť novinár každý, kto sa označí za novinára. Novinári majú obrovskú moc, ale nemajú žiadnu zodpovednosť.“
Ako ďalej pokračuje Zoroslav Kollár, „ak novinár niekoho označí ako zločinca, alebo podvodníka, alebo mu pripíše akékoľvek negatívne prívlastky, tak je to pre 90 percent čitateľov fakt, a aj keď sa občan domôže nejakej nápravy, tak tá informácia v médiách a jeho osočenie je trvalé a nezmazateľné.“
Dnes si prácu niekdajších komunistických kádrovákov uzurpovali novinári, tvrdí ďalej Kollár. Dva, tri zlé titulky v novinách, alebo správy v iných médiách s vaším menom a SKONČILI ste. „Tú špinu, aj keď to je klamstvo, už z vás nikto nezmyje!“
Kollár ďalej poznamenáva, že pôvodný obsah práce novinára je asi každému známy. Novinár by mal svojimi zmyslami navnímať nejakú udalosť, a túto potom prostredníctvom médií reprodukovať, a tak informovať občanov.
Aj v minulosti bola legitímna možnosť, aby novinári komentovali udalosti a vyslovil aj vlastný názor, ale to bola vždy taká nadstavba nad základnou prácou novinára, a vždy bolo zdôraznené, že je to názor konkrétnej osoby, upozorňuje Kollár. Vždy platili nejaké pravidlá a pokiaľ novinár svojou prácou niekoho urazil, poškodil, tak za to niesol dôsledky. „Toto na Slovensku už dávno neplatí. Na Slovensku si môže napísať a povedať každý, čo chce a v zásade sa mu nič nestane.“
Naše zákony síce umožňujú určitú formu ochrany pred novinármi a ich tendenčnými a často vymyslenými informáciami, ale „realizácia v praxi našich súdov je taká, že väčšina ľudí od takejto cesty radšej upustí.“
Podľa slov Kollára za trestný čin ohovárania nebol na Slovensku nikdy odsúdený žiadny novinár a v občianskoprávnej rovine trvajú konania dlho.
Niektorí politici na adresu novinárov tvrdia, že novinári pravdu nehľadajú, ale vytvárajú. Podľa Kollára sa tiež hovorí, že novinári sa rozdeľujú na dve skupiny, na tých, čo pravdu vlastnia, a tých, čo ju hľadajú. Dokonca názory novinárov na novinárov sú veľmi kritické.
Novinári ovplyvňujú a de facto až riadia tento štát. Prečo? Pretože sa ich politici celé desaťročia jednoducho BOJA. A vždy kalkulujú, ako s nimi vychádzať, pretože majú naozaj obrovský vplyv na vytváranie spoločenskej mienky, a to bez štipky zodpovednosti, myslí si Zoroslav Kollár. Poznamenal však súčasne, že pozná aj objektívnych novinárov, ale tí sú v menšine.
Novinári neinformujú objektívne a pravdivo, a takmer vždy poskytujú občanom informácie takým spôsobom, že im podsúvajú svoje osobné názory, názory nejakej skupiny alebo politickej strany. Takže novinári robia politiku, konštatuje Kollár. Píšu články o negatívnych veciach, pretože ľudí viac zaujímajú škandály, trestné činy ako úspechy našich vedcov či športovcov.
Na Slovensku majú novinári prijatý tzv. Etický kódex novinára, kde sú definované zásady novinárskej práce, napríklad nestrannosť, vyváženosť, pravdivosť, zodpovednosť a dôsledné overovanie faktov. Máte pocit, že novinári tieto pravidlá rešpektujú? – pýta sa Kollár. Zásady a pravidlá stanovené v Etickom kódexe podľa Kollára nerešpektuje 99 percent novinárov, alebo majú možno iný kódex, dodáva.
Podľa Kollára treba nevyhnutne zmeniť legislatívu v tejto oblasti. „Novinári by mali mať presne definované podmienky a pravidlá, na základe ktorých sa niekto môže stať novinárom.“ Mala by sa vytvoriť nejaká stavovská organizácia, ako majú napríklad advokát či notári, myslí si Kollár. Tá by dozerala na dodržiavanie Etického kódexu novinára a „prípadné porušenia by trestala“. Vytvoril by sa tak samoočistný proces medzi novinármi.
Ak budú nejakí novinári v zmysle zákona odsúdení za ohováranie, tak to podľa Kollára vzbudí REŠPEKT u ostatných novinárov. Nie strach, zdôraznil. A budú rešpektovať iba OVERENÉ FAKTY.
Akú má hodnotu zničená povesť, meno, kariéra, rodina? Ťažko si to podľa Kollára predstaviť.
Robert Fico nedávno poskytol rozhovor študentom žurnalistiky z Českej republiky, v ktorom povedal: „My začíname trošku o tom hovoriť, že či by predsa len pri výkone práce novinára nemalo byť nejaké kvalifikačné minimum, či by napríklad nemali byť novinári združení v nejakých profesných komorách, ako sú dnes notári, advokáti. Či by nemali mať vlastný systém disciplinárnej právomoci.“
Kollár vyzval Roberta Fica, aby sa v tomto smere prijalo riešenie.
V niektorých krajinách musia novinári spĺňať presne stanovené kritériá, aby mohli vykonávať svoju profesiu. Tieto kritériá môžu zahŕňať vzdelanie, odbornú prípravu alebo členstvo v profesijných organizáciách.
Napríklad v niektorých európskych krajinách je povinné, aby novinári mali určité vzdelanie alebo certifikáciu, v iných krajinách, ako napríklad v Spojených štátoch, neexistujú žiadne špecifické požiadavky na to, kto môže byť novinárom.
Existuje mnoho krajín, kde novinári musia dodržiavať kódex etiky. Tieto kódexy stanovujú zásady a pravidlá, ktoré novinári musia dodržiavať pri svojej práci. Uvádzame niekoľko príkladov.
Spojené kráľovstvo: Kódex etiky pre novinárov je stanovený tlačovou radou
Nemecko: Kódex etiky stanovený Nemeckou tlačovou radou
Francúzsko: Kódex etiky stanovený Francúzskou tlačovou radou
Švédsko: Kódex etiky stanovený Švédskou tlačovou radou
Fínsko: Kódex etiky stanovený Fínskou tlačovou radou
Tieto kódexy etiky sú navrhnuté tak, aby zabezpečili, že novinári budú pracovať čestne, objektívne a s rešpektom k právam a dôstojnosti jednotlivcov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies