Zrážka s obrovským asteroidom zmenila najväčší Jupiterov mesiac. Podobný vyhubil na našej planéte dinosaury

NETKY.SK • 8 September 2024, 14:42 • 2 min
Zrážka s obrovským asteroidom zmenila najväčší Jupiterov mesiac. Podobný vyhubil na našej planéte dinosaury

Nový výskum naznačuje, že zhruba pred 4 miliardami rokov narazil do najväčšieho Jupiterovho mesiaca Ganymedes obrovský asteroid s takou silou, že dramaticky a natrvalo zmenil jeho orientáciu. Vedci tvrdia, že tento kľúčový náraz výrazne ovplyvnil aj geologický a vnútorný vývoj mesiaca, ktorý je väčší ako Merkúr.

slovakia

left justify in out

Počítačové simulácie planetológa Naoyukiho Hiratu z japonskej univerzity v Kobe predpokladajú, že asteroid musel byť široký asi 186 míľ (300 kilometrov), teda 20-krát väčší ako ten, ktorý pred 66 miliónmi rokov vyhubil dinosaury z našej planéty.

Podľa štúdie, ktorú Hirata publikoval v utorok (3. septembra) v časopise Scientific Reports, iba náraz takéhoto rozsahu by bol dostatočne silný na to, aby destabilizoval Ganymedes a spôsobil, že sa mesiac, ktorý je v tidálnom stave, začne otáčať okolo svojej osi.

"Toto je šikovný pokus o pretáčanie času pomocou počítačových simulácií, ktorý hľadá vysvetlenie rozloženia jaziev na Ganymede," povedal pre The Guardian Leigh Fletcher, planetárny vedec z Leicesterskej univerzity vo Veľkej Británii, ktorý sa na novej štúdii nepodieľal.

Hirata odhaduje, že následný proces sa odohral približne 1000 rokov po dopade asteroidu. Vesmírna skala pravdepodobne narazila do Ganymeda pod uhlom 60 až 90 stupňov a vytvorila kráter široký približne 870 až 990 míľ (1400 až 1600 km), uvádza sa v novej štúdii.

Dôkazom zmeny orientácie Ganymeda je jeho povrch, ktorý je posiaty rozsiahlymi brázdami alebo sústrednými prstencami žľabov, o ktorých sa predpokladá, že sú fragmentovanými zvyškami miskovitých kotlín vytvorených dopadmi asteroidov. Čerstvá analýza najväčšieho systému brázd na Ganymedovi, ktoré ho zrezávajú tesne pod rovníkom, naznačuje, že náraz asteroidu spôsobil otočenie mesiaca tak, že nárazový kráter smeruje od Jupitera.

Sivý mesiac posiaty krátermi.
Sivý mesiac posiaty krátermi.
Zdroj: Yahoo

Zásah asteroidom by "úplne odstránil pôvodný povrch" Ganymeda, pretože kráter dosiahol veľkosť 25 percent veľkosti mesiaca, uviedol výskumník v nedávnom vyhlásení. Náraz by výrazne ovplyvnil geológiu a vnútro mesiaca, kde sa podľa vedcov nachádza skrytý slaný oceán obsahujúci viac vody ako všetky pozemské oceány dohromady.

Hoci obe sondy Voyager a sonda Galileo koncom 90. rokov 20. storočia urobili snímky Ganymeda, mnohé oblasti mesiaca ešte neboli nasnímané s dostatočným rozlíšením, čo obmedzuje chápanie jeho histórie a vývoja. Napríklad dramatická zmena orientácie Ganymeda mohla na jeho povrchu vyvolať zlomy a iné tektonické formy reliéfu, ktoré ešte neboli objavené, povedal Hirata.

Náraz Ganymeda by výrazne ovplyvnil geológiu a vnútro Mesiaca, kde sa podľa vedcov nachádza skrytý slaný oceán, ktorý obsahuje viac vody ako všetky pozemské oceány dohromady.
Náraz Ganymeda by výrazne ovplyvnil geológiu a vnútro Mesiaca, kde sa podľa vedcov nachádza skrytý slaný oceán, ktorý obsahuje viac vody ako všetky pozemské oceány dohromady.
Zdroj: Yahoo

Nadchádzajúce snímky Ganymedu z vesmírnej sondy JUICE Európskej vesmírnej agentúry by mohli odhaliť viac o tom, ako náraz asteroidu formoval vývoj mesiaca. Sonda JUICE len minulý mesiac uskutočnila náročné gravitačné prelety okolo nášho Mesiaca a Zeme a do Jupiterovej sústavy má doraziť v roku 2031.

Počas nasledujúcich 2,5 roka bude sonda JUICE poháňaná slnečnou energiou obiehať okolo plynného obra, pričom sa viackrát prehupne okolo Ganymeda, Európy a Callista a bude katalogizovať vlastnosti ich povrchu, ako aj potenciál obývateľnosti, pričom sa priblíži k ich povrchu na vzdialenosť 120 až 620 míľ (200 až 1 000 km).

Sonda JUICE sa vráti ku Ganymedu v decembri 2034 na deväťmesačnú štúdiu, ktorá bude prvým prípadom, keď vesmírna sonda obletí iný mesiac ako ten náš.


Zdroj: The Guardian, Foto: NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Kalleheikki Kannisto

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Marek Nemček

Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies