Keď sa väzni oslobodili z temných podzemných ciel v okolí Damasku, Sýria zažívala chaos a eufóriu. Davy ľudí sa hrnuli do luxusných sídiel zvrhnutého prezidenta Baššára al-Asada, kde sa zdanlivo nekonečné bohatstvo stretávalo s biedou a hladom miliónov obyvateľov.
Scény z prezidentských palácov
Videá a fotografie z miesta ukazovali zničujúci kontrast: zatiaľ čo ľudia odnášali kreslá, lustre a dokonca aj značkové tašky, honosné miestnosti pôsobili strašidelne prázdno.
„Som v prezidentovom dome!“ kričal muž bežiaci cez izby plné zlatých dekorácií a drahého nábytku. Priestor, ktorý kedysi slúžil ako symbol moci a prestíže, sa stal javiskom chaosu a zúfalstva.
Majetok a chudoba
Podľa správy Ministerstva zahraničných vecí USA z roku 2022 sa čistý majetok rodiny Asadovcov odhadoval na 1,6 miliardy libier. Tento majetok bol ukrytý v nehnuteľnostiach, offshorových účtoch a korporáciách, pričom rodina čelila obvineniam z prania peňazí a využívania sýrskeho hospodárstva na vlastné obohatenie.
Medzitým Svetová banka odhadovala, že 70 % Sýrčanov žilo v chudobe, pričom každý štvrtý človek trpel extrémnou chudobou. Kým režim užíval luxusné autá, tašky Louis Vuitton a posilňovne plné najmodernejších zariadení, obyčajní Sýrčania bojovali o základné potreby.
Eufória a krutá realita
Zatiaľ čo eufória z pádu Asadovho režimu poháňala rabovanie a chaos, zostáva otázka, aký osud čaká krajinu. Miesto pobytu Asadovej rodiny a jeho najbližších spolupracovníkov zostáva nejasné, keďže mnohí údajne utiekli do zahraničia.
Sýria však teraz stojí pred náročnou úlohou obnovy a uzdravenia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies