BRATISLAVA - Francúzska pobočka spoločnosti Airbus zostaví obrovský satelit, ktorý pošle na Zem prvé vzorky povrchu z Marsu. Na červenej planéte ich pripraví americký rover Perseverance, ktorý by mal vyštartovať zo Zeme vo štvrtok a na Marse by mal pristáť vo februári 2021.
Spoločný americko-európsky projekt je podľa vedcov pravdepodobne najlepší spôsob ako zistiť, či na Marse niekedy existoval život. Uviedli, že každý dôkaz bude zrejme kontroverzný a bude vyžadovať dôkladnú analýzu, ktorú dokážu vykonať len v laboratóriách na Zemi.
Doručenie nákladu medzi Marsom a Zemou
David Parker z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) označil nový satelit za "prvú medziplanetárnu nákladnú loď", keďže sa ako prvá postará o doručenie nákladu medzi Marsom a Zemou. Takzvaný Earth Return Orbiter (ERO) bude mať hmotnosť 6,5 tony.
Na svoju misiu by sa mal vydať v roku 2026, pričom využije kombináciu chemického a elektrického pohonu. Na jeho "krídlach" s rozpätím 39 metrov sa budú nachádzať solárne panely.
NASA počas tejto dekády vyšle na planétu raketu, ktoré vynesie zozbierané vzorky na orbitu. Satelit od Airbusu sa bude musieť dostať do pozície, aby ich zachytil.
#NASA #JPL #ULA #MARS2020 #SampleReturn The Sample return rover. only have about 8 months to retrieve the samples, the sample fetch rover: it will be autonomous, its a little faster, Have a contract with Airbus to put this togehter pic.twitter.com/r3SM1jgWJn
— Gene J. Mikulka (@genejm29) July 28, 2020
Vzorky z Marsu
Vzorky budú uložené v kontajneri veľkom asi ako futbalová lopta. Následne bude musieť náklad pripraviť na návrat na Zem. V rámci tohto procesu vloží kontajner do kapsule, ktorú vypustí do zemskej atmosféry a pristane v americkej púšti.
"Ľudia už roky rozprávajú o vzorkách z Marsu, ktoré by radi dostali na Zem. Pamätám si, ako som na tom pracoval už v roku 2002 a teraz sa to chystáme naozaj spraviť. Vyzerá to tak, že sa nám splní sen," vyjadril sa Parker.
ESA v súčasnosti dolaďuje detaily zmluvy v Airbusom, ktorú plánujú podpísať v septembri. Zástupcovia agentúry predpokladajú, že do projektu počas desiatich rokov investujú 1,5 miliardy eur.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies