O bezpečnosť vo vlakoch zodpovedá vlakvedúci, prípadne ak je prítomná polícia. Napriek tomu sa stávajú prípady, kedy jednotlivec ohrozuje svojim chovaním spolucestujúcich. Taký bol aj prípad mladej Ivany T., ktorá cestovala v Bratislavy do Zvolena.
Ivana T. Cestovala domov zo školy v Bratislave, kedy sa k nej v preplnenom vlaku prihovoril podgurážený muž, ktorý ju volal na toaletu. Jeho slová najprv ignorovala, no týmto incident nekončil. "Pri tejto vete som mávla rukou, prevrátila očami a skoro sa zadusila pachom alkoholu čo z neho tiahlo. Pár minút na to sa tento pán však ocitol u mňa v kupéčku, kde som sedela sama," komentovala situáciu na sociálnej sieti. Po chvíli však podgurážený muž vytiahol svoj pohlavný orgán a začal sa pred mladou študentkou uspokojovať.
"Utekala preč s tým, že som počúvala ešte nejednu sexuálnu narážku. Snažila som sa nájsť sprievodcu alebo niekoho, kto by mi tento problém pomohol vyriešiť," opisovala situáciu ďalej. Obsluha vlaku však nebola v tej chvíli prítomná, keďže sa venovala problému spadnutého konára, ktorý brzdil trasu vlaku. Ivana sa rozhodla nájsť kupé plné ľudí, kde by sa mohla cítiť bezpečne.
Po uverejnení incidentu na sociálnej sieti Instagram, kde aj označila profil ZSSK, reagovalo mnoho žien, že podobný zážitok postihol aj ich. Podobné nepríjemné incidenty sa im udiali v mestskej hromadnej doprave, vo vlaku, alebo dokonca v kaderníctve. Ich príbehy zverejnila Ivana T. na svojom Instagrame v highlighte s názvom "Be safe" (buď opatrný).
Vyjadrenie ZSSK
Prepravca kontaktoval Ivanu na sociálnej sieti a vyzdvihol, že v prípade ohrozenia treba vyhľadat pomoc a následne volať políciu. Nie vždy sa dá podobnému incidentu predísť, no situáci netreba "nechať tak". "Políciu sa oplatí volať v každom prípade, ajkeď si myslíte, že to možno nemá význam. Bezpečnosť našich cestujúcich je pre nás veľmi dôležitá, preto sme aj v nočných spojoch testovali prítomnosť SBS na prelome roka," vyjadril sa dopravca.
Ako definuje sexuálne násilie Rada Európy?
"Aj Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu (Istanbulský dohovor, 2011) zdôrazňuje v definícii sexuálneho násilia, že to je každý skutok sexuálnej povahy, na ktorý nebol daný súhlas. Dohovor nekonkretizuje, či má byť súhlas daný výslovne alebo iným spôsobom, z ktorého možno usudzovať na skutočnú vôľu obete," informuje hnutie Zastavme násilie.
Ako postupovať, ak sa cítite obťažovaný?
Ak sa cítite bezpečne a páchateľa poznáte (kolega, spolužiak, známy...), skúste ho upozorniť, že jeho správanie vo vás vyvoláva nepríjemné pocity. Ak máte pocit, že vaše upozornenie daná osoba ignoruje, overte si pravidlá pre nahlasovania sexuálneho obťažovania v danej organizácii (v práci, v škole...), prípadne kontaktujte oddelenie ľudských zdrojov. Ak páchateľa nepoznáte, ako to bolo v prípade Ivany T., okamžite kontaktujte políciu alebo príslušné orgány, ktoré vám môžu v situácii pomôcť.
V prípade, že sa nachádzate na verejnom priestranstve, v MHD, vo vlaku či na inom mieste, kde sa nachádzajú ľudia, do príchodu polície požiadajte o pomoc ich. Po vyriešení situácie netreba však zabudnúť na vaše psychické zdravie, preto odborníci odporúčajú zveriť sa o svojich pocitoch s blízkou osobou, v prípade potreby môžete vyhľadať pomoc aj psychológa. Mnohé obete sa cítia ponížene a svoje pocity v sebe utláčajú, čo však z dlhodobého hľadiska môže mať na ich psychiku veľmi zlý vplyv. Psychológ vám môže pomôcť sa cez celú situáciu preniesť a obnoviť tak dôveru v ľudí okolo vás.
Ak ste sa stali svedkom alebo obeťou sexuálneho násilia či obťažovania, pomoc nájdete aj na stránke Zastavme násilie, prípadne môžete kontaktovať nonstop linku pomoci 0800 212 212.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies