Príroda na celom svete je v koncoch.
OSN včera po 15 rokoch zverejnila zhrňujúcu správu o stave životného prostredia. 1800-stranový dokument je súborom príspevkov 400 odborníkov z Medzivládnej platformy pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) a je naozaj alarmujúci.
Podľa záverov expertov sú v súčasnosti kriticky ohrozené mnohé rastliny, ale aj živočíchy. Ako chceme žiť bez nich? Viac ako 40 percent obojživelníkov, 33 percent koralových útesov a tretina morských cicavcov je na pokraji vyhynutia. Z 59 druhov rají a žralokov je ohrozených až 17! Hmyz, ale aj mnohé druhy stromov, napríklad vzácny libanonský céder, postupne miznú z planéty.
Stále si myslíme, že sa nás to netýka, veď čo sa môže stať, ak svet príde o nejaký „bezvýznamný“ poddruh komára. Na svete má všetko svoj význam a jedno nadväzuje na druhé. Zjednodušene: ak vyhynie tento komár, nebudú sa mať čím živiť žaby, ktoré sú zasa dôležité pre iného živočícha a ten je v konečnom dôsledku mimoriadne podstatný pre človeka. Štatistiky ukazujú, že postupne vymierajú už aj domestikované zvieratá, ktorými sa živíme práve my.
Nešetrnou činnosťou a maximálnou bezohľadnosťou ohrozujeme sami seba. "Narúšame samotné základy nášho hospodárstva, živobytia, potravinovej bezpečnosti, zdravia a kvality života na celom svete," uviedol Robert Watson, vedúci skupiny, ktorá správu pre OSN vytvorila.
Odborníci zostavili rebríček najdevastujúcejších činností, vďaka ktorým sa ľudstvo dostalo tam, kde je teraz:
- likvidácia prirodzených biotopov,
- pytliactvo,
- klimatické zmeny,
- znečisťovanie životného prostredia a invazívne druhy.
Výrub lesov je čoraz masívnejší, zvieratá prichádzajú o svoje domovy, ľudia sa ženú za peniazmi a prestížou, zabíjajú ohrozené druhy zvierat, aby mohol mať nejaký zbohatlík vo svojom luxusnom sídle kožušinu z tigra, nerešpektujeme medzinárodné dohody a zákony, veľké ázijské fabriky načierno vypúšťajú do ovzdušia množstvá emisií a tam, niekde na konci, sme aj my sami, keď si povieme, že na nás osobne nezáleží a svoj stavebný odpad vyvezieme za mesto...
OTVORME UŽ KONEČNE OČI a dobre sa pozrime, čo sme dopustili.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies