Na Štedrý deň 2024 sa Parker Solar Probe priblížila k Slnku na rekordnú vzdialenosť, pričom sa pohybovala rýchlosťou približne 700 000 km/h. Tento historický okamih bol výsledkom rokov plánovania a vývoja, pričom sonda už predtým vykonala 21 blízkych preletov okolo Slnka.
V predvečer Vianoc 2024 sa NASA Parker Solar Probe zapísala do histórie tým, že sa pokúsila o najbližšie priblíženie k Slnku, aké kedy ľudstvo uskutočnilo. Táto misia, ktorá bola zahájená 12. augusta 2018, má za cieľ priblížiť sa k Slnku na vzdialenosť len 6,1 milióna kilometrov.
Parker Solar Probe bola navrhnutá a postavená v Johns Hopkins Applied Physics Laboratory v Laurele v Marylande, ako súčasť programu NASA Living With a Star. Tento program sa zameriava na skúmanie aspektov systému Slnko-Zem, ktoré priamo ovplyvňujú život a spoločnosť. Sonda je vybavená špeciálnym tepelným štítom, ktorý jej umožňuje prežiť extrémne teploty až do 1 400 °C a intenzívne žiarenie v blízkosti Slnka.
Na Štedrý deň 2024 sa Parker Solar Probe priblížila k Slnku na rekordnú vzdialenosť, pričom sa pohybovala rýchlosťou približne 700 000 km/h. Tento historický okamih bol výsledkom rokov plánovania a vývoja, pričom sonda už predtým vykonala 21 blízkych preletov okolo Slnka.
Hlavným cieľom misie je študovať vonkajšiu atmosféru Slnka, známu ako koróna. Koróna je oveľa teplejšia ako povrch Slnka, dosahujúc teploty miliónov stupňov Celzia, zatiaľ čo povrch Slnka má teplotu približne 5 500 °C. Vedci dúfajú, že pochopenie tohto fenoménu by mohlo odhaliť nové informácie o slnečnom vetre a jeho vplyve na Zem.
Počas najbližšieho priblíženia, známeho ako perihelion, bola sonda mimo kontaktu so Zemou, čo znamená, že vedci museli čakať na potvrdenie jej stavu až do 27. decembra. Tento časový úsek bol plný napätia, pretože žiadny ľudský výtvor sa nikdy predtým nepriblížil k hviezde tak blízko.
Parker Solar Probe je vybavená niekoľkými kľúčovými nástrojmi a technológiami, ktoré jej umožňujú prežiť a fungovať v extrémnych podmienkach blízko Slnka. Sonda je chránená 4,5-palcovým hrubým uhlíkovým kompozitným štítom, ktorý odoláva teplotám až 1 377 °C.
Ďalším dôležitým aspektom je koncept tepla a teploty. Vesmír je väčšinou prázdny, takže aj keď má koróna Slnka extrémne vysokú teplotu, jej hustota je veľmi nízka. To znamená, že existuje len málo častíc, ktoré môžu prenášať energiu na sondu. Preto, aj keď teplota v koróne dosahuje milióny stupňov, sonda neprijíma toľko tepla, ako by sa mohlo zdať.
Parker Solar Probe tiež využíva autonómny systém, ktorý jej umožňuje neustále upravovať svoju polohu tak, aby tepelný štít vždy smeroval k Slnku, čím sa zabezpečuje maximálna ochrana. Tieto technológie a inovatívne riešenia umožňujú sonde prežiť a fungovať v extrémnych podmienkach blízko Slnka, čo je kľúčové pre úspešné splnenie jej vedeckých cieľov.
Parker Solar Probe komunikuje so Zemou pomocou rádiových signálov, ktoré sú prenášané cez sieť Deep Space Network NASA. DSN je globálna sieť veľkých antén a komunikačných zariadení, ktoré podporujú medziplanetárne misie a niektoré misie na nízkej obežnej dráhe Zeme.
Keď sonda vykonáva svoje najbližšie priblíženia k Slnku, známe ako perihelion, môže dôjsť k dočasnému prerušeniu komunikácie kvôli extrémnym podmienkam a intenzívnemu žiareniu. Počas týchto období sonda funguje autonómne a ukladá vedecké údaje na palube, aby ich mohla neskôr odoslať na Zem.
Počas normálnej prevádzky sonda pravidelne odosiela signály na Zem, ktoré obsahujú údaje o jej stave a vedecké merania. Tieto signály sú zachytávané anténami DSN a následne spracované a analyzované vedcami na Zemi.
Napríklad, po svojom historickom prelete okolo Slnka na Štedrý deň 2024, vedci očakávali signál od sondy až 27. decembra, aby potvrdili jej stav a získali nové údaje. Tento proces je kritický pre úspešné riadenie misie a zabezpečenie, že sonda pokračuje vo svojej práci.
Misia Parker Solar Probe je považovaná za jeden z najodvážnejších projektov NASA, ktorý má potenciál odpovedať na dlhoročné otázky o našom vesmíre. Údaje získané z tejto misie by mohli mať významný vplyv na naše chápanie slnečnej fyziky a jej vplyvu na našu planétu.
Parker Solar Probe je príkladom toho, ako ďaleko sme sa dostali v našom úsilí pochopiť vesmír. Je to misia, ktorá nielenže posúva hranice technológie, ale aj naše vedomosti o Slnku a jeho vplyve na Zem. Ako budú prichádzať nové údaje z tejto historickej misie, vedci po celom svete budú mať príležitosť odhaliť tajomstvá našej najbližšej hviezdy a jej dynamických procesov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies