BRATISLAVA - Cena Dionýza Ilkoviča oceňuje výnimočných pedagógov, ktorí inšpirujú mladých ľudí k vedeckej kariére. Podpora prírodovedného vzdelávania je kľúčová pre rast inovácií a konkurencieschopnosti Slovenska.
Tohtoročný, už 8. ročník Ceny Dionýza Ilkoviča, opäť zdôraznil dôležitosť výchovy a vzdelávania budúcich odborníkov v oblasti prírodných vied. Tento prestížny ocenenie je venované pedagógom, ktorí svojim zanietením a odbornými schopnosťami inšpirujú mladých ľudí k vedeckej kariére.
Význam tohto ocenenia je veľký – ide o jedinečný spôsob, ako vyzdvihnúť neoceniteľnú prácu učiteľov, ktorí dokážu udržať záujem študentov o prírodné vedy a motivujú ich k rozvoju v tomto smere.
Cena Dionýza Ilkoviča je symbolom uznania práce tých, ktorí sa rozhodli zasvätiť svoj čas a energiu tomu, aby podporili talent a ambície svojich žiakov. Tieto úspechy sú však len zrkadlom neúnavnej práce samotných mentorov, ktorí svojim osobným nasadením a trpezlivosťou tvoria základy pre budúce generácie vedeckých lídrov.
Minister školstva Tomáš Drucker zdôraznil, že podpora vedy a prírodovedného vzdelávania je kľúčová pre budúcnosť Slovenska.
"Podpora vedy a rozvoj prírodovedného vzdelávania sú kľúčovými piliermi, na ktorých môžeme budovať Slovensko ako krajinu inovácií a pokroku. Naša ekonomika dnes čelí nedostatku kvalifikovaných odborníkov v technických odboroch, ktorí by mohli podporiť hospodársky rast a konkurencieschopnosť krajiny,“ uviedol minister Drucker.
Podľa jeho slov je zásadné, aby sa rozvoj prírodovedného vzdelávania stal prioritu v systéme školstva, keďže len kvalitní odborníci v oblastiach ako informatika, technika či prírodné vedy môžu pomôcť posunúť krajinu vpred v globálnom meradle.
Finalistky tohtoročného ročníka Ceny Dionýza Ilkoviča, Martina Gánovská zo Strednej odbornej školy polytechnickej Jana Antonína Baťu vo Svite, Mária Wagnerová z gymnázia v Žiari nad Hronom a Hedviga Turčeková z Evanjelického gymnázia J. A. Komenského v Košiciach, sú vynikajúcimi príkladmi pedagógov, ktorí svojím nadšením, odbornými znalosťami a trpezlivosťou formujú mladých ľudí a podporujú ich záujem o prírodné vedy. Ich prácu si nielen žiaci, ale aj širšia verejnosť váži.
Podpora učiteľov a posilnenie prírodovedného vzdelávania je nevyhnutné pre rast a rozvoj Slovenska ako krajiny inovácií. Kým dnešná ekonomika čelí nedostatku kvalifikovaných odborníkov v technických odboroch, investícia do kvalitného vzdelania bude zárukou, že Slovensko sa stane krajina s vyššou konkurencieschopnosťou na globálnom trhu.
To je cesta k budúcnosti, kde vedomosti a inovácia sú hnacou silou pokroku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies