Americké jednotky pre špeciálne operácie a príslušníci námornej pechoty tajne cvičia už od vlaňajška taiwanské sily.
Reálne tým riskujú hnev Číny. Podľa agentúry AFP denník uvádza, že približne 20 príslušníkov amerických síl cvičí taiwanské pozemné a námorné sily "najmenej jeden rok" v súvislosti s rastúcimi verbálnymi hrozbami Číny voči Taiwanu - spojencovi USA.
Denník sa odvoláva na nemenovaných úradníkov. Taiwanské ministerstvo obrany správu odmietlo komentovať. Pentagón správu nepotvrdil, ani nevyvrátil. Jeho hovorca John Supple uviedol, že "naša podpora a obranné vzťahy s Taiwanom zostávajú v súlade so súčasnou hrozbou, ktorú predstavuje Čínska ľudová republika".
Prečítajte si: USA odtajnili počet svojich jadrových hlavíc
Zrejme sa tak potvrdili články taiwanských médií z novembra minulého roka, v ktorých sa odvolávali na taiwanské námorné velenie, že do krajiny prišli americké jednotky, aby vycvičili námorné sily a špeciálne jednotky v operáciách malých lodí a obojživelných lodí.
Americkí a taiwanskí predstavitelia však tieto články odmietli a zdôraznili, že obe strany sú zapojené do vojenských bilaterálnych výmen a spolupráce. Spojené štáty dodávajú Taiwanu zbrane, vrátane obranných rakiet a stíhačiek, v súvislosti s hrozbou Pekingu násilne prevziať kontrolu nad ostrovom a znovu ho spojiť s Čínou.
Čína vyslala v pondelok na Taiwan 52 stíhačiek, čo je najväčšia demonštrácia sily za posledné tri dni, keď čínske vojenské lietadlá napadli taiwanský vzdušný priestor.
Čína považuje Taiwan za svoju separatistickú provinciu a neuznáva jeho demokraticky zvolenú vládu. Oba štáty vznikli po občianskej vojne v roku 1949, v dôsledku ktorej sa v Číne dostali k moci komunisti a nacionalisti na čele s generálom Čankajškom utiekli na Taiwan.
Peking v minulosti zvýšil tlak na Taiwan, aby ho prinútil uznať jeho suverenitu. Taiwanskí predstavitelia však tvrdia, že Taiwan je nezávislý štát a bude brániť svoju slobodu a demokraciu. Jeho najdôležitejšími podporovateľmi sú Spojené štáty.
Čína v pondelok vyslala nad Taiwan 52 bojových lietadiel, čo bola najväčšia demonštrácia sily za predchádzajúce posledné tri dni, čo čínske vojenské lietadlá narúšali vzdušný priestor Taiwanu.
Čínska vláda považuje Taiwan za svoju odštiepeneckú provinciu a neuznáva jeho demokraticky zvolenú vládu. Oba štáty vznikli po občianskej vojne v roku 1949, v dôsledku ktorej sa komunisti dostali k moci v pevninskej Číne a nacionalisti vedený generálom Čankajškom ušli na Taiwan.
Peking aj v minulosti zvyšoval tlak na Taiwan, aby ho prinútil uznať svoju suverenitu. Taiwanskí predstavitelia však vyhlasujú, že Taiwan je nezávislý štát a bude brániť svoju slobodu a demokraciu. Jeho najdôležitejším podporovateľom sú Spojené štáty.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies