Technologická spoločnosť Apple v pondelok uviedla, že koncom týždňa vydá upgrade softvéru aplikácie pre videohovory FaceTime.
Mal by odstrániť "plošticu" v doterajšom programe, ktorá volajúcemu umožňuje počúvať zvuk z telefónov, na ktoré práve volá. Ich majitelia pritom ani nemusia videohovor prijať, pretože softvér si sám zapne mikrofón, napísala agentúra Reuters.
Odpočúvanie sa samo ukončí po tom, keď majiteľ nechá svoj telefón príliš dlho zvoniť. Pokiaľ sa ale volaný rozhodne neprijať videohovor pomocou tlačidla, začne sa do zariadenia volajúceho prenášať dokonca aj obrazový záznam.
Škodlivý kód je uložený v časti programu obsluhujúci skupinové videohovory. Apple s touto funkciou prišiel vlani v lete, verejnosti bola ponúknutá na konci októbra.
"Sme si problému vedomí a vytvorili sme opravenú verziu, ktorá bude vydaná koncom týždňa," uviedol hovorca Applu vo vyhlásení.
Problém sa týka operačného systému iOS verzie 12.1 a vyššie. Na sociálnych sieťach prebiehajú diskusie o tom, že najlepšou obranou je vypnúť celú aplikáciu FaceTime.
Odhalenie softvérovej chyby sa zhoduje s dátumom "Národného dňa súkromia v Spojených štátoch", ktorý pritom vyhlásil sám šéf Applu Tim Cook s cieľom prijať komplexnú legislatívnu reformu v oblasti ochrany dát užívateľov.
"Nebezpečenstvo je skutočné a dôsledky príliš vážne," povedal vtedy Cook. Firma propagujúca zabezpečenie dát tiež nedávno prišla s billboardom na veľtrhu spotrebnej elektroniky v Las Vegas, kde bol uvedený slogan: "Čokoľvek sa stane vo vašom iPhone, zostane vo vašom iPhone."
We must keep fighting for the kind of world we want to live in. On this #DataPrivacyDay let us all insist on action and reform for vital privacy protections. The dangers are real and the consequences are too important.
— Tim Cook (@tim_cook) January 28, 2019
Podvodné e-maily
Internetom sa v poslednej dobe tiež začali šíriť falošné správy, v ktorých sa podvodníci vydávajú za pracovníkov spoločnosti Apple.
Náhodným užívateľom rozosielajú vymyslené účty a dúfajú, že tí im nevedomky poskytnú vlastné prihlasovacie údaje. Tak ich môžu následne pripraviť o peniaze.
Podvodné e-maily sú písané anglicky a pôsobia veľmi vierohodne. Sú takmer na nerozoznanie od legitímnych faktúr spoločnosti Apple, v ktorej podnik informuje o objednávke nejakej hry, aplikácie či multimédií.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies