ŠTOKHOLM - Dánsku vlajkovú loď Gribshunden zachvátil požiar a potopila sa so stovkou nemeckých žoldnierov na palube v roku 1495.
Archeológovia našli v potopenej lodi z 15. storočia pri pobreží Švédska unikátnu truhlicu so zbraňami, ktorá vrhá viac svetla na vývoj námornej vojny v stredovekej Európe. Posúdili pozostatky dánskej vlajkovej lode Gribshunden alebo Griffin, ktorá počas plavby do Kalmaru v roku 1495 začala horieť a potopila sa v súostroví Blekinge aj so stovkou nemeckých žoldnierov na palube.
Zatiaľ čo podvodná analýza lode sa vykonáva od roku 2013, veľká časť zbraní spojených s jej vojakmi unikla podrobnému preskúmaniu.
Nový prieskum umožnil archeológom zrekonštruovať a analyzovať nadstavbu lode, čo ponúka viac informácií o tom, ako plavidlo vyzeralo a aké sú jeho vojenské schopnosti. Pomohla tiež identifikovať a zdokumentovať dva lafety a truhlicu so zbraňami na palube lode.
"Je to truhlica s muničnými nástrojmi, pravdepodobne patriaca nemeckým žoldnierom, ktorí boli na palube v čase potopenia," povedal Rolf Warming, ktorý sa podieľal na prieskume.
"Obsah truhlice so zbraňou je nepochybne jedným z najdôležitejších nálezov," hovorí ďalej Warming. "Obsahuje okrem iného niekoľko rôznych foriem a olovených dosiek na výrobu olovených striel pre rané ručné zbrane," dodáva.
Výskumníci veria, že štúdium lode pomôže pochopiť vývoj vojenskej technológie počas éry, keď sa primárna taktika presunula z boja 'meč proti meču' na silnú námornú delostreleckú paľbu. "Loď bude preto tiež porovnávaná s inými dôležitými a jedinečne zachovanými vrakmi - ako Mars (1564) a Vasa (1628) - aby sme pochopili tento vývoj," povedal pán Warming.
Výskumníci predtým našli fragmenty brnenia roztrúsené na mieste vraku, pravdepodobne z oblečenia členov posádky. Nová analýza naznačuje, že ich košele obsahovali niekoľko rôznych drôtov prepletených rôznymi technikami.
Na základe ich rozmerov vedci uviedli, že košele mohli obsahovať až 150 000 kovových krúžkov.
V ďalších štúdiách výskumníci dúfajú, že sa dozvedia viac o úlohe vojakov na palube a hlavnej príčine potopenia lode.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies