BELEHRAD - V Belehrade sa konal summit iniciatívy Global Partnership on Artificial Intelligence (GPAI), ktorý spojil odborníkov a lídrov z celého sveta, aby diskutovali o využití umelej inteligencie na podporu inovácií, riešení globálnych výziev a zabezpečení etickej regulácie. Slovensko na podujatí reprezentoval štátny tajomník Ivan Ivančin, ktorý zdôraznil význam medzinárodnej spolupráce a etického využívania umelej inteligencie.
V dňoch 3. a 4. decembra 2024 sa v Belehrade konal ministerský summit iniciatívy Global Partnership on Artificial Intelligence (GPAI).
Toto významné medzinárodné podujatie spojilo odborníkov, politikov a lídrov z celého sveta, ktorí diskutovali o využití umelej inteligencie (AI) na podporu inovácií, riešenie globálnych výziev a zabezpečenie jej etickej regulácie.
Umelá inteligencia, ako univerzálna digitálna technológia, presahuje sektory a národné hranice. Prináša so sebou nielen výhody, ale aj riziká. To viedlo k vzniku rôznych iniciatív na jej reguláciu na celosvetovej úrovni.
Členské krajiny OECD a GPAI v júli 2024 spojili svoje sily v integrovanom partnerstve, aby presadzovali ambicióznu agendu zameranú na človeka, ktorá podporuje bezpečné, spoľahlivé a dôveryhodné využívanie umelej inteligencie. Táto agenda je v súlade s princípmi odporúčania OECD pre AI.
Toto partnerstvo prepája krajiny GPAI a OECD a využíva synergie medzi ich programami. Zároveň podporuje inkluzívnu účasť na úrovni správy aj expertov, zlepšuje efektívnosť procesov a znižuje náklady a duplicity.
Zástupca SR, Juraj Čorba z MIRRI SR, bol v novembri 2023 zvolený za predsedu Pracovnej skupiny OECD pre správu a riadenie umelej inteligencie (AIGO OECD). Slovenská republika spolupredsedá GPAI spolu s Indiou počas roku 2024.
Po úspešnom znovuzvolení SR za predsednícku krajinu AIGO bude Slovensko v roku 2025 spolupredsedať GPAI spolu so Srbskom.
Slovenskú republiku na podujatí zastupoval štátny tajomník ministerstva informatizácie Ivan Ivančin a generálny riaditeľ Sekcie digitálnej agendy MIRRI SR Michal Ilko.
Slovenská delegácia absolvovala bilaterálne rokovania so srbskou ministerkou pre vedu, technologický rozvoj a inovácie Jelenou Begović, štátnym tajomníkom Ministerstva pre informácie a telekomunikácie Srbska Milanom Dobrijevićom a koordinátorom USA pre medzinárodnú komunikačnú a informačnú politiku Stephanom Langom.
Diskusie sa zamerali na posilnenie spolupráce v oblasti digitálnej transformácie, najmä umelej inteligencie.
Summit otvoril predseda vlády Srbskej republiky Miloš Vučević spolu s generálnym tajomníkom OECD Mathiasom Cormannom. Štátny tajomník Ivan Ivančin počas otváracieho dňa vystúpil s príhovorom, v ktorom zdôraznil ambície Slovenska pokračovať v líderskej úlohe v globálnom riadení AI.
"Umelá inteligencia má obrovský potenciál zlepšiť kvalitu života, podporiť hospodársky rast a pomáhať riešiť globálne výzvy, ktoré ovplyvňujú nás všetkých. Aby sme tento potenciál naplno využili, je našou povinnosťou zabezpečiť, že AI bude rozvíjaná bezpečne, dôveryhodne a s ohľadom na všetkých ľudí. Slovensko je hrdé na to, že patrí medzi lídrov v globálnom riadení umelej inteligencie. Ako spolupredseda iniciatívy GPAI presadzujeme princípy, ktoré stavajú človeka do centra pozornosti. Zároveň s potešením oznamujem, že Slovensko bude hostiť zasadnutie Rady GPAI v roku 2025. Bude pre nás cťou privítať odborníkov, svetových lídrov a strategických partnerov v Bratislave, a poskytnúť priestor pre významný medzinárodný dialóg o budúcnosti umelej inteligencie. Zároveň byť v centre globálneho formovania pravidiel a noriem, ktoré zabezpečia zodpovedný vývoj tejto technológie," zdôraznil Ivančin.
Na rovnakom pódiu vystúpili aj ďalší svetovo uznávaní odborníci, ktorí sa venovali budúcnosti umelej inteligencie a jej vplyvu na spoločnosť.
Druhý deň summitu, venovaný Rade GPAI, zahŕňal diskusie o týchto špecifických témach:
Summit vyvrcholil zasadnutím ministerskej rady Globálneho partnerstva pre umelú inteligenciu, ktorému predsedala ministerka Jelena Begović. Sekretariát GPAI prezentoval výsledky z plenárneho zasadnutia z novembra 2023 a prebiehajúce aktivity expertnej komunity a pracovných skupín.
Hlavným výstupom zasadnutia bolo prijatie dohody o znení Belehradskej deklarácie, ktorá zdôrazňuje význam medzinárodnej spolupráce a etického využívania umelej inteligencie.
Deklarácia potvrdzuje záväzok GPAI podporovať bezpečné a dôveryhodné technológie umelej inteligencie zamerané na človeka. Zdôrazňuje transformačný potenciál AI pri riešení globálnych výziev, pričom upozorňuje na digitálne rozdiely medzi rozvinutými a rozvíjajúcimi sa krajinami.
Vyzýva na spoluprácu vlád, súkromných podnikov, akademických inštitúcií a občianskej spoločnosti, aby sa AI stala katalyzátorom prosperity pri rešpektovaní ľudských práv a demokratických hodnôt. Deklarácia tiež ustanovuje Bratislavu za miesto najbližšieho stretnutia GPAI.
Summit uzavreli predstavitelia OECD a srbskej vlády. Ministerka Jelena Begović poďakovala účastníkom za konštruktívne diskusie a prisľúbila pokračovanie úsilia o podporu inovácií a zodpovedného rozvoja AI.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies