PEKING – Frankesteinovská vízia má už veľmi blízko k realite. Taliansky neurochirurg Sergio Canavero tento týždeň oznámil, že vedcom v Číne sa prvýkrát úspešne podarilo transplantovať hlavu opice.
Canavero teraz plánuje transplantovať ľudskú hlavu, a to už v roku 2017. Vedci potvrdili, že opica prekonala operáciu bez neurologického poškodenia. Dvadsať hodin po operácii ju však z etických príčin zabili.
Čínsky lekársky tím viedol počas náročnej operácie profesor Xiaoping Ren. Hlavu opice museli ochladiť na mínus 15 stupňov Celzia, aby sa zabránilo poškodeniu mozgových buniek. Potom bolo potrebné obnoviť krvný obeh medzi telom a hlavou, opisuje priebeh zákroku magazín The sun.
Lekári transplantáciu hlavy skúšali aj na niekoľkých laboratórnych myšiach, ktorých životné funkcie sa po operácii obnovili. Ďalšie experimenty robia vedci aj na mŕtvolách. „Je dôležité, aby si ľudia prestali myslieť, že sa to nedá. Je to absolútne možné, pracujeme na tom,“ povedal odhodlane Canavero.
Úplne prvú úspešnú operáciu uskutočnil v 1970 Robert J. White. Zviera bolo spočiatku v poriadku, no 9 dní po operácii zomrelo, pretože telo hlavu odmietlo.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies