NEW YORK - Podľa uniknutej správy by mohli srbskí separatisti obnoviť vlastnú armádu.
Bosna je vystavená bezprostrednému rozpadu a existuje veľmi reálna hrozba návratu ozbrojeného konfliktu. V hodnotiacej správe to uviedol vysoký predstaviteľ Organizácie Spojených národov (OSN) v Bosne a Hercegovine Christian Schmidt. Text dokumentu má k dispozícii denník The Guardian aj agentúra AP.
Rozdelenie armády
"Bosna čelí najväčšej existenčnej hrozbe v povojnovom období," uviedol Schmidt vo svojej prvej správe od nástupu do funkcie v auguste tohto roka. Vysoký predstaviteľ OSN spresnil, že ak srbskí separatisti splnia svoj sľub a obnovia vlastnú armádu, rozdelia tým ozbrojené sily na dve časti. V takom prípade bude podľa Schmidta nutné poslať do krajiny viac príslušníkov zahraničných mierových síl.
Bosnianska armáda vznikla v roku 2006 pod taktovkou medzinárodného spoločenstva a v súčasnosti má približne 10-tisíc vojakov a civilných zamestnancov. Jej vznik bol všeobecne vnímaný ako kľúčový krok smerom k územnej integrite Bosny.
Bosna a Hercegovina so svojimi tromi hlavnými etnickými skupinami – Bosniakmi (Moslimami), Srbmi a Chorvátmi, je riadená zložitou administratívou, na čele ktorej stojí trojčlenné predsedníctvo. Jeho srbský člen Milorad Dodik koncom septembra vyhlásil, že bosnianski Srbi chcú do niekoľkých mesiacov vytvoriť vlastnú armádu.
Súvisiaci článok: Srbi uvoľnili blokádu na hraniciach s Kosovom. Dohodu na Balkáne vyrokoval Miroslav Lajčák!
Ohrozený je mier a stabilita
Podľa Schmidta môžu Dodikove vyhrážky "ohroziť nielen mier a stabilitu krajiny a regiónu, ale môžu viesť aj k zrušeniu Daytonskej mierovej zmluvy", ktorá ukončila bosniansku vojnu v roku 1995. Dodik často vyzýva na odtrhnutie Re ubliky srbskej tvrdiac, že Bosna je "experimentom medzinárodného spoločenstva".
Uniknutá hodnotiaca správa mala byť prednesená v utorok na pôde Bezpečnostnej rady (BR) OSN. Zasadnutie však bolo odložené, pretože Rusko - jeden zo stálych členov rady - pohrozilo, že rezolúciu zablokuje, ak z nej nebudú odstránené všetky zmienky o vysokom predstaviteľovi OSN pre Bosnu.
Na zasadnutí sa malo hlasovať o predĺžení mandátu mierovej misie EUFOR Althea v Bosne o rok, úlohou ktorej je dohliadať na implementáciu Daytonskej dohody.
Podľa denníka Guardian má misia v súčasnosti okolo 700 členov. Doterajší mandát 15-člennej rady pre tieto stabilizačné sily vyprší v piatok. Touto témou by sa mala BR OSN zaoberať v stredu popoludní stredoeurópskeho času.
Mohlo by vás zaujímať: Na Balkáne opäť vypukol konflikt – Srbsko je pripravené vyslať do Kosova armádu
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies