BRATISLAVA - Českí muži síce slovne uznávajú rovnoprávnosť žien, ale v skutočnosti sa na upratovaní, umývaní riadu či starostlivosti o deti veľmi nechcú podieľať. Potvrdzuje to fakt, že pri výbere životnej partnerky radšej volia domácu gazdinku než emancipovanú intelektuálku, s ktorou by sa museli o domáce práce deliť. Uviedol to spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na prieskum Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM).
Podľa mužov by mali ženy stále variť (77 opýtaných). Názor, že by sa vo varení mali partneri striedať, zastáva len pätina opýtaných.
Podľa väčšinovej mienky mužov ako aj žien by mali partneri spoločne nakupovať (50 percent opýtaných), starať sa o deti (55,7 percenta opýtaných). V praxi však upratovanie, nákupy, starostlivosť o deti, učenie s nimi, príprava do školy či starostlivosť o choré dieťa sú stále dominantnou činnosťou žien. Len pre porovnanie - s deťmi zostáva doma v čase choroby iba 15 percent mužov, 25 percent otcov malých detí sa významne podieľa na domácich prácach. "Pred svadbou som si predovšetkým zistil, ako rada a či vôbec budúca manželka varí," povedal českému denníku Právo 28-ročný Karel.
Muži by mali podľa prieskumu CVVM predovšetkým zarábať a finančne zaistiť domácnosť - myslia si to dve tretiny obyvateľov v Českej republike. Konzervatívna vžitá predstava, že muž je živiteľ rodiny, už však veľmi často v praxi neplatí. Bez príjmov partnerky by sa väčšina českých rodín ekonomicky zrútila. Prepadol by sa hypotekárny trh, pretože rodiny by si bez dvoch príjmov len ťažko mohli brať hypotéky. Je rozdiel medzi deklarovaným postojom a realitou, potvrdzujú psychológovia. Obaja partneri napríklad presadzujú rovnaké vzdelanie, alebo im neprekáža vyšší príjem ženy či jej rýchly kariérny nástup. V praxi to však často nefunguje, muži často trpia komplexmi z úspešných žien.
"Ako Česi sme tolerantní, máme radi moderné myšlienky a postoje, teda aj rovnoprávnosť," povedala psychologička Kateřina Irmanovová. "V realite však nespájame slovnú podporu s praktickým životom - tézy, s ktorými súhlasíme, v praxi nerozvíjame. Súčasne si pritom ale myslíme, že to robíme," dodala. Mladšie ročníky vysokoškolsky vzdelaných mužov v praxi doma pomáhajú, sú ochotní sa o povinnosti deliť, vrátane starostlivosti o deti. Podľa sociológov je však možná príčina v tom, že táto skupina mužov dosť často preferuje namiesto oficiálnej svadby súžitie "nadivoko", kde spolupráca je podmienkou fungovania neformálneho zväzku. Napriek všetkým zmenám a peripetiám, ktorými česká rodina pri rozdeľovaní rolí prechádza, pre úplnú väčšinu českých mužov i žien zostáva šťastná a harmonická rodina, ako aj výchova detí najvyšším životným cieľom - tmelom súžitia, uviedli v článku Novinky.cz.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies