BRATISLAVA - Dostupnosť nabíjacích bodov je to, čo je pre majiteľov elektromobilov i záujemcov kľúčové. Hoci primárnym by mal byť domáci zdroj nabíjania, pre cestovanie naprieč Slovenskom i ďalšími krajinami sú dôležité práve verejne prístupné nabíjacie body. Ich počet u nás od začiatku roka stúpol, významnejšiemu nárastu však bráni pomalý byrokratický proces.
Výstavba verejných nabíjacích staníc pre elektromobily zaznamenala na Slovensku za prvý polrok 2024 rast, hoci z dvoch výziev z Plánu obnovy a odolnosti na podporu výstavby ešte nebola inštalovaná ani jediná. Ku koncu júna tohto roka bolo k dispozícii celkom 2 158 verejných nabíjacích bodov v 861 lokalitách s celkovým inštalovaným výkonom 107 536 kW.
Hoci je tempo výstavby nabíjacích staníc pomerne povzbudzujúce, pre efektívny rozvoj elektromobility je potrebnej viac skutočnej podpory priamo zo strany štátu. Od začiatku roka pribudlo 350 nových nabíjacích bodov, čím sa celkový počet lokalít zvýšil na spomínaný počet 861.
Celkový inštalovaný výkon narástol medziročne o viac ako 30 percent na výsledných 107 536 kW. „Najväčší nárast evidujeme pri najvýkonnejších nabíjačkách, ktoré sú kľúčové pre dlhé trasy a rýchle nabíjanie,“ uviedol riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) Patrik Križanský. Počet nabíjačiek s výkonom nad 300 kW vzrástol z 32 na 60, čo predstavuje nárast o 88 percent.
Kritike za pomalé vyhodnocovanie žiadostí a podpisovanie zmlúv so žiadateľmi v rámci dvoch výziev na budovanie nabíjacej infraštruktúry však čelí Ministerstvo hospodárstva. „Výzva zameraná na mestá ako prijímateľov bola zverejnená už viac ako pred rokom a dodnes neboli podpísané zmluvy, ktoré by umožnili začať s výstavbou,“ konštatoval Križanský.
„Trh je pripravený implementovať Plán obnovy a odolnosti, ale hodnotenie prebieha veľmi pomaly a meškanie v procese podpisovania zmlúv brzdí celý proces. Sme presvedčení, že zrýchlenie byrokratického procesu by mohlo podstatne urýchliť aj samotnú výstavbu a prispieť k rýchlejšiemu rozvoju elektromobility na Slovensku,“ informoval riaditeľ SEVA.
Do dvoch schém z Plánu obnovy a odolnosti zameraných na mestá a na firmy ako žiadateľov prišli desiatky žiadostí. „Dnes môžeme takmer s istotou povedať, že celá alokovaná čiastka na tieto výzvy bude bez problémov vyčerpaná, čo je dôkazom, že takéto programy majú zmysel a sú potrebné. Treba už len umožniť žiadateľom čerpať a reálne začať s výstavbou tisícok nabíjacích bodov po celom Slovensku," povedal Križanský.
„Investície do nabíjacej infraštruktúry sú kľúčové pre ďalší rozvoj elektromobility na Slovensku a s rozvojom elektromobility na cestách prinesú už čoskoro benefity pre celú spoločnosť,“ dodal na záver Križanský. Sumárne informácie o nabíjacej infraštruktúre, ktoré na štvrťročnej báze zverejňuje SEVA, zachytávajú len počty verejných nabíjacích staníc.
Je pritom potrebné zdôrazniť, že v priemere sa viac ako 80 percent výkonov nabíjania realizuje na neverejných staniciach – v súkromných garážach, vo firmách, administratívnych budovách či depách.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies