Strety chodcov s vozidlami nie sú na cestách výnimočné. Často za ne môžu chyby na oboch stranách – nepozornosť vodičov aj nedbanlivosť chodcov. Ako sa týmto nehodám vyhnúť a aké pravidlá platia pre účastníkov cestnej premávky?
Chodci – účastníci, ktorí ťahajú za kratší koniec
Pri strete s vozidlom sú chodci vždy vo väčšom ohrození. Ľudské telo nemôže konkurovať niekoľkotonovému vozidlu. Preto sú dôležité nielen pravidlá pre vodičov, ale aj obozretnosť a zodpovedné správanie chodcov.
Chodci by mali:
Chodiť po chodníkoch a krajniciach, vždy po pravej strane.
Používať priechody pre chodcov, ak sú v blízkosti.
Prechádzať cez cestu kolmo a mimo priechodu len po presvedčení, že je to bezpečné.
Nosiť reflexné prvky alebo oblečenie za zníženej viditeľnosti.
U vodičov vozidiel je hlavnou príčinou stretu s chodcom najčastejšie nevenovanie sa dostatočne vedeniu vozidla a nesledovanie situácie v cestnej premávke, nezaostáva ani prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. K dopravným nehodám však dochádza nielen na priechodoch pre chodcov, ale i mimo nich. Najčastejšou chybou, ktorej sa dopúšťajú chodci, je najmä náhly vstup do jazdnej dráhy vozidla.
Nedávne nehody na slovenských cestách
Odorín: Vodička zrazila chodca na priechode. Majiteľka Škody Octavia neprispôsobila rýchlosť jazdy svojim schopnostiam a stavu vozovky, a na priechode zrazila 75-ročného chodca. Zranenia si vyžiadali liečenie 8 až 10 týždňov. Alkohol sa nepotvrdil.
Michalovce: Náhly prebeh cez cestu na Močarianskej ulici spôsobil, že 37-ročný chodec mimo priechodu náhle vstúpil do jazdnej dráhy vozidla. Vodič VW Passat už nedokázal zrážke zabrániť. Chodec utrpel zranenia s predpokladaným liečením na 5 dní a dostal pokutu.
Spišská Nová Ves: 44-ročná chodkyňa, ktorá z okraju cesty náhle vstúpila pred vozidlo zn. BMW, s ktorým sa jeho vodička v tom čase už nachádzala na riadne vyznačenom priechode pre chodcov na Duklianskej ulici. Vodička s autom chodkyni zachytila chodidlo, a aj napriek tomu, že ihneď zastavila, chodkyňa spadla na zem. Podľa predbežnej lekárskej správy utrpela zranenia, ktoré si vyžiadajú dobu liečenia a práceneschopnosti do 30 dní. Alkohol nebol zistený ani u jednej zo žien.
Jasov: Alkohol zaúradoval v obci Jasov, kde 33-ročný chodec vstúpil do jazdnej dráhy vodiča bez reflexných prvkov a v tmavom oblečení. Vodič Škody Octavia zrážke nedokázal zabrániť. Chodec mal v dychu 2,40 promile alkoholu a utrpel ľahšie zranenia.
Reflexné prvky a zodpovednosť
Nosenie reflexných prvkov nie je len o splnení zákonnej povinnosti, ale o ochrane života. Malý reflexný detail môže byť rozdielom medzi videním a nevidením chodca v tme. Vodiči dokážu chodca s reflexným prvkom spozorovať už na 200 metrov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies