BRATISLAVA - Analýza organizácie Envi-Pak odhalila, že cigaretové ohorky tvoria až 44 % voľne pohodeného odpadu na Slovensku, nasledované plastmi a papierom. Zavedenie zálohovania výrazne znížilo počet voľne pohodených PET fliaš a nápojových plechoviek.
Vo voľne pohodenom odpade, známejšom ako littering, dominujú na Slovensku cigaretové ohorky, po ktorých nasledujú plasty a papier. Naopak, najmenej bolo zaznamenaných PET fliaš a nápojových plechoviek. Takéto výsledky priniesla analýza organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-Pak, ktorá prebiehala v 27 lokalitách.
Podľa analýzy tvorili cigaretové ohorky až 44 percent z celkového počtu vyzbieraných odpadkov. Iné plasty, medzi ktoré patria najmä obaly od sladkostí či pochutín, tvorili 25 percent, zatiaľ čo papier tvoril 9 percent.
Organizácia Envi-Pak uviedla, že cigaretové ohorky dominovali aj v predchádzajúcich analýzach z rokov 2022 a 2023. Zároveň poukázala na významný pokles počtu nápojových PET fliaš a plechoviek v dôsledku zavedenia zálohovania od roku 2022.
Envi-Pak tiež zdôraznila, že podiel cigaretového odpadu sa od predošlého roku zvýšil o desať percent, zatiaľ čo odpad z plastov a papierový odpad vzrástol približne o dve percentá. Na druhej strane pri ostatných druhoch odpadu zaznamenali pokles, pričom najvýraznejšie klesol podiel skla - z pôvodných sedem percent na tri.
Zber odpadu prebiehal na rôznych miestach, vrátane Bratislavy, Pezinku, Chorvátskeho a Slovenského Grobu, v Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, Čunove, Miloslavove, na Kunovskej priehrade v Senici, Stupave, Senci, vo Veľkom Bieli, v Podolí, Rybanoch, Trnave, Ivanke pri Dunaji, Španej Doline, Hornom Badíne, pri jazere v Hodruši Hámroch, Plešivci, Sečovskej Polianke, Kvetnici či Nižnom Hrušove.
Výsledky analýzy ukázali, že na západnom Slovensku dominoval odpad z cigariet, zatiaľ čo na strednom Slovensku boli iné plasty a cigaretový odpad na rovnakej úrovni. Na východe Slovenska obsadili prvú priečku iné plasty.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies