PEKING - Čínsky prezident Si Ťin-pching usporiadal v Pekingu výnimočné stretnutie s najvýznamnejšími podnikateľmi krajiny, aby riešil spomaľujúcu sa ekonomiku a vysokú nezamestnanosť mladých. Medzi účastníkmi bol aj spoluzakladateľ Alibaby Jack Ma, ktorého prítomnosť naznačuje jeho možnú rehabilitáciu po rokoch v ústraní po konflikte s čínskymi regulačnými orgánmi.
Hospodárske problémy nútia prezidenta spolupracovať so súkromným sektorom
Čínska ekonomika čelí viacerým výzvam – spomalenie rastu, pretrvávajúca kríza v sektore nehnuteľností a nízka spotreba vyvolávajú obavy o budúcnosť druhej najväčšej ekonomiky sveta. Si Ťin-pching, ktorý je známy svojím dôrazom na posilnenie štátnych podnikov na úkor súkromného sektora, teraz mení rétoriku a snaží sa o väčšiu spoluprácu s podnikateľmi.
Podľa štátnej televízie CCTV sa pondelkové stretnutie konalo vo Veľkej sále ľudu v Pekingu. Na záberoch bolo vidieť, ako Jack Ma stojí a tlieska, keď prezidentSi Ťin-pching vstupuje do miestnosti. Hoci CCTV neuviedla podrobnosti o obsahu rokovaní, Maova prítomnosť vyvolala špekulácie o zmene prístupu čínskej vlády k súkromným spoločnostiam.
Jack Ma na scéne po rokoch konfliktov s Pekingom
Jack Ma, bývalý učiteľ angličtiny a spoluzakladateľ Alibaby, bol v minulosti jedným z najvplyvnejších podnikateľov v Číne. Po ostrých vyjadreniach na adresu čínskych regulačných orgánov však čelil tvrdým zásahom zo strany vlády. V roku 2020 úrady na poslednú chvíľu zastavili IPO spoločnosti Ant Group, ktorá je dcérskou firmou Alibaby. Tento krok bol mnohými vnímaný ako trest za Maovu otvorenú kritiku čínskej regulácie.
Hoci Ma už nie je výkonným riaditeľom Alibaby, predpokladá sa, že si ponechal významný podiel v spoločnosti. V posledných rokoch sa venoval filantropii a vzdelávaniu na čínskom vidieku, pričom sa vyhýbal verejnosti. Jeho účasť na summite naznačuje, že Peking možno uvažuje o zmiernení svojho tvrdého postoja voči súkromným firmám.
Akcie Alibaby od začiatku roka vzrástli o viac ako 40 %, čo naznačuje rastúcu dôveru investorov v budúcnosť tejto technologickej firmy.
Na summite aj šéfovia Huawei a BYD
Okrem Jacka Ma sa stretnutia zúčastnili aj ďalšie významné osobnosti čínskeho biznisu, vrátane zakladateľa technologického giganta Huawei Ren Zhengfeia a zakladateľa automobilovej spoločnosti BYD Wanga Chuanfu.
Televízia CCTV odvysielala zábery, na ktorých Si Ťin-pching, Ren a Wang vystúpili na stretnutí, avšak neposkytla žiadne priame citácie ich prejavov. Medzi ďalšími účastníkmi boli Robin Zeng, zakladateľ výrobcu batérií CATL, a Wang Xing, spoluzakladateľ online platformy Meituan.
Čína vs. USA: Hospodárske napätie rastie
Peking sa snaží naštartovať ekonomiku po pandémii, avšak rast 5 % v minulom roku patrí k najnižším za posledné desaťročie. Hospodársky výhľad na rok 2025 je neistý, najmä v súvislosti s obnovením obchodnej vojny medzi Čínou a USA.
Donald Trump už avizoval nové 10-percentné clá na všetok čínsky dovoz, na čo Peking okamžite odpovedal zavedením vlastných ciel na uhlie a plyn. Ak bude obchodné napätie eskalovať, môže to ešte viac poškodiť čínsku ekonomiku, ktorá sa snaží o stabilizáciu a udržanie rastu.
Bude summit znamenať zmenu prístupu Pekingu k podnikateľom?
Si Ťin-pching čelí rastúcemu tlaku – potrebuje podporiť ekonomiku, no zároveň si chce zachovať prísnu kontrolu nad súkromným sektorom. Prítomnosť Jacka Ma na summite môže signalizovať možné uvoľnenie tlaku na súkromné spoločnosti a snahu vlády obnoviť dôveru investorov.
Otázkou zostáva, či pôjde o skutočnú zmenu politiky alebo len o krátkodobé gesto. Každopádne, svet bude pozorne sledovať ďalšie kroky Pekingu v najbližších mesiacoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies