PEKING (Xinhua) – Pre svetových cestovateľov bol tento rok plný vzrušenia. Čína sa totiž stala dostupnejšou než kedykoľvek predtým, a to nielen z hľadiska vízovej politiky, ale aj cestovateľských zážitkov, ktoré ponúka. Od majestátnych pamiatok, ako je Zakázané mesto v Pekingu, až po prírodné divy, akými sú stĺpy inšpirujúce film Avatar v Zhangjiajie, či futuristickú atmosféru mesta Chongqing, Čína láka cestovateľov na každodenné objavovanie jej rozmanitostí.
Víza? Už nie vždy potrebné
Nová vízová politika Číny zavedená od 1. decembra 2023 umožňuje návštevníkom z krajín, ako sú Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko, Španielsko a Malajzia, vstúpiť do krajiny na 15 dní bez víz. Tento krok je súčasťou snahy posilniť medzinárodnú mobilitu a prilákať viac návštevníkov.
Za posledný rok už podobnú výnimku využilo 4,8 milióna cestovateľov, čo predstavuje 59 % všetkých príchodov zahraničných návštevníkov do krajiny. Od novembra sa k zoznamu krajín pripojili aj Island, Nórsko či Slovensko, čím sa možnosti návštevy Číny ešte viac rozšírili.
Prepojenie kultúr a nové zážitky
Čína, druhá najväčšia ekonomika sveta, týmto krokom demonštruje ochotu otvárať sa svetu. „Nová bezvízová politika podporuje nielen turizmus, ale aj obchodné a kultúrne výmeny,“ uviedol Yang Mingjie, prezident Čínskych inštitútov medzinárodných vzťahov.
Cestovatelia teraz objavujú nielen známe miesta ako Šanghaj či Šen-čen, ale aj skryté poklady, napríklad tradičné trhy alebo historické pamiatky menej navštevovaných regiónov. Tieto skúsenosti poskytujú hlbší pohľad do každodenného života Číňanov a ich kultúry.
Zimné zázraky a moderné technológie
Zima v Číne ponúka úchvatné zážitky, od ľadových sôch v Harbine až po zasnežené zázraky národného parku Ťiou-čchaj-čou. Moderné technológie, ako sú bezkontaktné platby v mestskej doprave, navyše uľahčujú pohyb po krajine a robia z cestovania v Číne nezabudnuteľnú a efektívnu skúsenosť.
Budúcnosť cestovania do Číny
Čína pokračuje v zdokonaľovaní svojej bezvízovej politiky a rozvoji medzinárodných vzťahov. Rozšírenie bezvízového styku vyvolalo pozitívne ohlasy aj na Slovensku. Premiér Robert Fico počas novembrovej návštevy Číny ocenil tento krok ako významný impulz pre slovenskú mládež a podnikateľov. Podľa jeho slov otvára bezvízová politika nové možnosti pre rozvoj vzťahov medzi oboma krajinami a podporuje kultúrne aj obchodné výmeny.
Slovensko tiež plánuje zavedenie priamych letov medzi Bratislavou a Pekingom, čo ešte viac uľahčí vzájomné prepojenie.
S novou politikou, vylepšenou infraštruktúrou a množstvom zážitkov je Čína opäť na vzostupe ako jedna z najobľúbenejších destinácií pre cestovateľov z celého sveta. Ako poznamenal jeden z turistov: „Nie je to len cesta, je to objavovanie sveta v jeho plnej kráse.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies