Ambiciózny čínsky projekt, ktorého cieľom je zabezpečiť prístup k digitálnej televízii v 10 000 odľahlých dedinách v 23 afrických krajinách, sa blíži k záveru a už je pripojených viac ako 9 600 dedín. Iniciatíva, ktorú pred takmer deviatimi rokmi prisľúbil čínsky prezident Si Ťin-pching, je oficiálne formulovaná ako preklenutie informačnej priepasti v Afrike, hoci niektorí kritici ju považujú za strategický krok na rozšírenie vplyvu Pekingu na kontinente.
Projekt "10 000 dedín", ktorý realizuje čínska spoločnosť StarTimes, poskytuje prístup k rôznorodému čínskemu obsahu vrátane spravodajstva, športu a zábavy dabovanej do miestnych jazykov regiónu. Pre mnohé z odľahlých komunít je to prvá spoľahlivá televízna skúsenosť a významné spojenie s vonkajším svetom.
Mnohí diváci dávajú prednosť miestnym spravodajským kanálom a niektorí sa sťažujú, že čínsky obsah je stereotypný. Iní vyjadrili obavy z ceny predplatného po počiatočnom bezplatnom vyskúšaní. Dr. Dani Madrid-Morales, prednášajúci na Sheffieldskej univerzite, poukázal na to, že účinok projektu na budovanie obrazu Číny bol obmedzený. "Bola tu snaha vlády vyvážiť tok informácií, ktorý by Čínu postavil do pozitívneho svetla, ale to sa neuskutočnilo," povedal pre BBC. "Množstvo peňazí, ktoré do toho išlo, v skutočnosti čínskej vláde až tak veľmi neprospelo."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies