Po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách zaznamenal odlev kapitálu z čínskych trhov v novembri rekordnú výšku 45,7 miliardy USD. Tento výrazný nárast je výsledkom narušenia globálnych finančných tokov a oslabenia dôvery investorov, pričom čínsky jüan čelí ďalšiemu tlaku kvôli americkým colným hrozbám.
Podľa oficiálnych štatistík, ktoré sledujú cezhraničné platby, dosiahol odliv kapitálu z čínskych kapitálových trhov v novembri historický rekord 45,7 miliardy USD. Tento nárast je spojený s vplyvom víťazstva Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách, ktoré narušilo globálne portfóliové toky.
Čínske devízové údaje uvádzajú, že príjmy z cezhraničných investícií v portfóliách dosiahli 188,9 miliardy USD, zatiaľ čo platby sa vyšplhali na 234,6 miliardy USD, čo spôsobilo najväčší mesačný deficit v histórii. Tieto údaje boli zverejnené v čase, keď rast na čínskom akciovom trhu, ktorý sa začal koncom septembra, začal ochabovať, pričom jüan voči doláru oslaboval kvôli hrozbám amerických ciel zo strany Trumpa.
Tento obrovský deficit, ktorý sa oproti októbrovému odlivu 25,8 miliardy USD výrazne zvýšil, naznačuje oslabenie dôvery investorov, a to aj napriek viacerým politikám, ktoré Peking vyhlásil od konca septembra s cieľom stimulovať ekonomiku zasiahnutú realitnou krízou, nízkou spotrebou a pretrvávajúcou defláciou.
"To, či sa dynamika oživenia udrží aj v 1. štvrťroku 2025, závisí od rýchlosti a rozsahu implementácie stimulov načrtnutých na CEWC, ako aj od načasovania potenciálnych amerických ciel," uviedla BNP Paribas v poznámke pre klientov. Počas nedávnej Ústrednej hospodárskej pracovnej konferencie (CEWC) sa čínske vedenie zaviazalo zvýšiť rozpočtový deficit, emitovať viac dlhu a uvoľniť menovú politiku.
Zverejnené údaje o portfóliách od Štátnej devízovej správy (SAFE) nadväzujú na ďalšie štatistiky, ktoré ukazujú podobný trend. Čínska centrálna banka uviedla, že zahraničné inštitúcie v novembri už tretí mesiac po sebe znížili svoje držby čínskych pevninských dlhopisov. Navyše, Inštitút medzinárodných financií (IIF), ktorý sleduje globálne portfóliové toky, zaznamenal minulý mesiac odliv aj z čínskych dlhopisových a akciových trhov.
Posilnenie amerického dolára po Trumpovom víťazstve malo veľký vplyv na portfóliové toky na rozvíjajúcich sa trhoch, vrátane Číny, uviedol IIF.
Goldman Sachs, americká nadnárodná spoločnosť zaoberajúca sa investičným bankovníctvom a finančnými službami so sídlom v New Yorku, upozornila, že podľa ich obľúbeného ukazovateľa bol v novembri zaznamenaný výrazný odliv devíz z Číny vo výške 39 miliárd USD, čo je značný nárast oproti 5 miliardám USD v októbri.
"Značný odlev devízových prostriedkov pochádzal najmä z cezhraničného odlevu RMB, pravdepodobne v dôsledku odlevu RMB prostredníctvom kanála portfóliových investícií," uviedla spoločnosť Goldman Sachs v poznámke pre klientov. Kľúčový kanál pre zahraničných investorov na nákup pevninských akcií v rámci čínskeho programu Stock Connect zohráva veľkú úlohu v týchto cezhraničných tokoch jüanov, keďže devízové transakcie sa realizujú cez Hongkong.
Aj keď Čína už nezverejňuje denné údaje o zahraničných investíciách v rámci programu Connect, tieto toky sa odrážajú v celkových čínskych údajoch o cezhraničných príjmoch a platbách.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies