Čínsky nový rok sa každý rok oslavuje v iný deň, nakoľko sa oslavuje podľa lunárneho kalendára. Tento rok to vychádza na 29. januára, pričom nás privíta had, prezývaný aj ako malý drak.
Nakoľko sa čínsky nový rok oslavuje niekoľko dní, tento rok to bude od 29. januára 2025, teda oficiálny čínsky nový rok, pričom oslavy budú pokračovať až do 17. februára 2025. Tento rok bude špecifický pre všetkých, ktorí sa narodili v znamení Hada, teda pre tých, ktorí sú narodení v rokoch 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013 a samozrejme 2025.
Oslavy sú spojené s dlhými prázdninami či už pre študentov, alebo pracujúcich. V Číne sú prázdniny približne 7 až 10 dní. Tento sviatok je pre Číňanov natoľko dôležitý, že sa všetci, dokonca aj tí, ktorí študujú alebo pracujú v zahraničí, vracajú na sviatky domov, aby mohli stráviť čas so svojou rodinou. Tento sviatok je tiež známy ako "Jarný festival" a je časom trávenia s rodinou, darovania darčekov a hostín.
Celá Čína, či už ide o mesto alebo dedinu, bude počas tohto obdobia vyzdobená rôznymi pouličnými dekoráciami červenej farby. Táto farba, okrem toho, že sa jej bojí monštrum Nian, je symbolom šťastia, prosperity a ochrany proti zlu. Väčšina dekorácií bude mať tvar lampiónov či čínskeho uzla nekonečna. Počas osláv bude po celej Číne rôznorodý program, predovšetkým tanec drakov či levov, rôzne sprievody, strihanie papiera či rôzne ručné práce. Vo veľkom mestách ako napríklad Peking či Šanghaj sa konajú aj veľkolepé ohňostroje.
Čínsky nový rok je plný zvykov a tradícií. Počas nového roka sa stretne celá rodina a pripraví sa veľká hostina. Medzi obľúbené pokrmy, ktoré by na stole nemali chýbať, patria ryža, ryba (ktorá symbolizuje bohatstvo a šťastie), dusené kura a čínske knedličky. Deti v tomto období dostávajú červené obálky s peniazmi. Číňania si na dvere lepia čínsky znak šťastia Fu (福) a okolo dverí si lepia dlhé texty na odohnanie zlej energie alebo prijatie tej dobrej.
Legenda o vzniku čínskeho nového roka sa viaže so starovekou Čínou a monštrom, ktoré sa volá Nian. Nian, monštrum, ktoré žilo v mori, sa každý rok na konci zimy vybralo na pevninu s cieľom nájsť si niečo pod zub. Pri jeho návšteve pevniny však ničil úrody a terorizoval ľudí. Po niekoľkých rokoch strachu a teroru si ľudia všimli, že sa Nian bojí hlasného zvuku, červenej farby a taktiež svetla. Preto sa všetci v mestečkách spojili a v čase, keď sa Nian mal vybrať na pevninu, prichystali petardy, červené obálky a pestrofarebné výzdoby. Bolo podstatné prichystať mesto tak, aby sa Nian bál a prestal terorizovať ľudí. Vďaka ich vynaliezavosti Nian vystrašili a odohnali. Tento príbeh sa stal základom tradícií, ktoré sú súčasťou čínskych osláv čínskeho nového roka.
Rok Hada je symbolom tajomstva, intuície a múdrosti, preto sú ľudia narodení v tomto znamení považovaní za múdrych, šikovných, prefíkaných a tajomných. Rok Hada sa často prezýva aj rokom malého draka na základe podobnosti týchto zvierat. K rokom sa často prideľujú aj elementy, pričom tento rok to bude drevený had. Tento rok sa zameriava na kreativitu, harmóniu a rast. Je ideálny na diplomatický prístup, premýšľanie a analyzovanie, ako aj budovanie silných vzťahov. Na druhej strane nás v tomto roku budú čakať výzvy v podobe emocionálnej nestability, prehnaného analyzovania až nerozhodnosti. Zatiaľ čo had nám „z výšky ukázal príležitosti“, had sa „pomaly plazí a všíma si všetky detaily.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies