Čínsky nový rok, známy aj ako Sviatok jari, sa stal svetovo uznávaným kultúrnym dedičstvom. Tento významný sviatok, ktorý slávi takmer pätina ľudstva, nesie so sebou bohaté tradície a zvyky, ktoré prenášajú pozitívnu energiu a podporujú globálne povedomie o čínskej kultúre.
Na medzinárodnom obchodnom trhu Yiwu majiteľ obchodu Chen Meiyun uviedol, že červené kuplety, plagáty s povzbudzujúcimi slovami a produkty s tematikou čínskeho nového roka sú najobľúbenejšie v jeho obchode. „Zahraničné objednávky sa vo všeobecnosti zadávajú už v júni a júli. Dodacia lehota festivalových tovarov je november a december, čo sú naše najrušnejšie mesiace,“ povedal Chen.
Podľa jeho slov úspešné zaradenie čínskeho nového roka do nehmotného kultúrneho dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) výrazne pomohlo jeho obchodu. Chen tiež dúfa, že exportéri budú mať prospech z uznania svetového dedičstva jarného festivalu, pretože to ďalej posilní rastúce medzinárodné povedomie o čínskej kultúre. „Rituály, zvyky a priaznivé modlitby spojené s čínskym novým rokom sprostredkúvajú pozitívnu energiu, čo má rastúci globálny vplyv,“ dodal.
Huo Qingshun, 74-ročný majster remesla, navrhuje nový obrazový dizajn pre rok hada, ktorý sa použije na drevotlač. Ako dedič stáročného remesla, známeho ako drevotlač z Yangliuqing, je nadšený z uznania dôležitosti festivalu. Drevené obrazy Yangliuqing, ktoré prekvitajú v severočínskej samospráve Tianjin, patria medzi najpopulárnejšie novoročné dekorácie v Číne.
„Mnohí zahraniční návštevníci mojej dielne prejavujú záujem o remeslo a užívajú si obrázky tradičného čínskeho folklóru. Pomocou prekladu dokážu oceniť čínske cnosti synovskej zbožnosti, harmónie, dobromyseľnosti a ďalšie dobré priania vyjadrené v obrazoch,“ povedal Huo.
Podľa dokumentácie UNESCO sa tradičné vedomosti a zvyky spojené so sviatkom jari prenášajú neformálne v rodinách a komunitách, ako aj formálne prostredníctvom vzdelávacieho systému. Remeselné a umelecké zručnosti súvisiace s festivalom sa prenášajú prostredníctvom učňovskej prípravy, podporujú rodinné hodnoty, sociálnu súdržnosť a mier a poskytujú pocit kultúrnej identity.
Wayne Ngonidzashe Musiyiwa, zimbabwiansky študent na Hunan Institute of Engineering v provincii Hunan v strednej Číne, sa o čínskom novom roku vyjadril nasledovne: „Strávil som festival so svojimi čínskymi spolužiakmi a učiteľmi a dozvedel som sa, že festival je najdôležitejším tradičným festivalom pre Číňanov. Myslím si, že je to okno na spoznávanie čínskej kultúry.“
Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii prijatej v decembri 2023 oficiálne zaradilo jarný festival do svojho kalendára konferencií a stretnutí od roku 2024 ako plávajúci sviatok OSN, čím uznalo význam čínskeho lunárneho nového roka.
Luo Pengwei z Čínskej akadémie spoločenských vied Tianjin pre Xinhua uviedol: „V cudzích krajinách je prvá vec, ktorú vedia o Číne, Sviatok jari. Niektoré krajiny a regióny označili Sviatok jari za miestny štátny sviatok, čo odráža hlbokú kultúrnu charizmu čínskej kultúry,“ povedal Luo.
Chen Yifang, prezident Hua Xing Arts Group Rome, ktorý sa podieľal na prípravách osláv „2025 Spring Festival Fair Rome“, sa vyjadril, že vďaka zaradeniu čínskeho festivalu do nehmotného dedičstva UNESCO bude podujatie ešte veľkolepejšie, keďže očakávajú oveľa viac medzinárodných účastníkov. Veľtrh sa bude konať od 7. do 9. februára 2025 so širokou škálou kultúrnych vystúpení predstavujúcich rozmanitosť čínskej kultúry.
Lin Tian z ministerstva zahraničných vecí uviedol, že čínsky nový rok, známy aj ako Sviatok jari, oslavuje rôznymi spôsobmi asi pätina ľudstva. „Dúfame, že kultúrne posolstvo festivalu prispeje k svetu s menším počtom konfliktov, k harmónii medzi civilizáciami a priateľstvu medzi národmi sveta. Veríme, že jarný festival bude chvíľou radosti zdieľanej všetkými.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies