Cyprus chce dostať Rumunov a Bulharov do Schengenu najneskôr v septembri - Politika Cyperské predsedníctvo v EÚ sa posnaží, aby sa najneskôr v septembri tohto roku Rumunsko a Bulharsko stali plnoprávnymi členmi Schengenskej zóny, uviedli dnes cyperskí dip
Cyperské predsedníctvo v EÚ sa posnaží, aby sa najneskôr v septembri tohto roku Rumunsko a Bulharsko stali plnoprávnymi členmi Schengenskej zóny, uviedli dnes cyperskí diplomati v Bruseli počas predstavovaní priorít ich polročného predsedníctva v únii. Aj napriek tomu, že Cyprus sám do Schengenskej zóny nepatrí.
Do Schengenskej zóny voľného pohybu osôb bez pasovej kontroly na hraniciach medzi štátmi EÚ okrem Írska a Spojeného kráľovstva, ktoré požiadali o výnimku, patria všetky členské štáty EÚ okrem Cypru, Bulharska a Rumunska. Cyprus, člen EÚ od roku 2004, do Schengenu nevstúpil pre nesplnené kritériá a tie sú priamo spojené s nedoriešeným sporom so severnou, tureckou časťou ostrova. Cyprus je čakateľom na vstup, ale dohoda je taká, že to bude možné až po ukončení mierových rokovaní pod záštitou OSN medzi gréckou a tureckou entitou, tie sú však momentálne na bode mrazu.
Bulharsko a Rumunsko očakávali vstup do Schengenu už vlani, keďže splnili potrebné technické kritériá a tešili sa aj z podpory Európskeho parlamentu a Európskej komisie. Ich žiadosť nakoniec - a opakovane - narazila na nesúhlas Holandska, ktoré svojím odmietavým postojom, s dôrazom na vysokú korupciu v oboch krajinách, neumožňuje, aby aj Európska rada vyšla v ústrety Rumunom a Bulharom.
Cyperskí diplomati chcú dosiahnuť zlom v tejto otázke. V prvom rade by im hrala do karát priaznivá správa Európskej komisie o pokroku oboch balkánskych krajín v oblasti korupcie a boja proti organizovanému zločinu. Správa by mala vyjsť už v najbližších dňoch a keďže prvá tohoročná správa bola vcelku pozitívna, dá sa očakávať, že ani tá júlová nebude horšia. To by zobralo argumenty krajinám ako Holandsko, že Bukurešť a Sofia sa nesnažia pokročiť v boji proti korupcii a zločinu.
Schengenská otázka nepatrí medzi najväčšie priority cyperského predsedníctva, je však riešiteľná a pre diplomaciu malého ostrovného štátu, ktorý má na Balkáne dobré vzťahy, by znamenala plusové body.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies