Desivé objavy v Líbyi: Takmer 50 tiel v masových hroboch! +VIDEO

NETKY.SK • 10 Február 2025, 16:53 • 3 min
Desivé objavy v Líbyi: Takmer 50 tiel v masových hroboch! +VIDEO

Líbyjské úrady v nedeľu oznámili, že objavili takmer 50 tiel v dvoch masových hroboch v juhovýchodnej časti krajiny. Tieto hroby sú spojené s najnovšou tragédiou, ktorá sa týka ľudí, ktorí sa snažili dostať do Európy cez chaosom zmietanú Severnú Afriku.

slovakia

left justify in out

Prvý masový hrob, v ktorom sa našlo 19 tiel, bol objavený v piatok na farme v juhovýchodnom meste Kufra. Bezpečnostná správa uviedla, že telá boli odvezené na pitvu. Na oficiálnej stránke na sociálnej sieti boli zverejnené obrázky, na ktorých sú policajti a zdravotníci, ktorí vykopávajú telá zakryté v dekách.

Charitatívna organizácia al-Abreen, ktorá pomáha migrantom na východe a juhu

Líbya, uviedla, že niektorí z nich boli pravdepodobne zastrelení predtým, než ich pochovali. Ďalší masový hrob s najmenej 30 telami bol objavený po razii v centre obchodovania s ľuďmi v Kufre. Mohamed al-Fadeil, šéf bezpečnostnej komory v Kufre, uviedol, že preživší tvrdili, že v hrobe bolo pochovaných takmer 70 osôb. Úrady pokračovali v pátraní v oblasti.

Neskôr v nedeľu úrady oznámili, že oslobodili 76 migrantov z obchodníckeho centra a zatkli troch ľudí - jedného Líbyjčana a dvoch cudzincov - na podozrenie z toho, že zadržiavali a mučili migrantov. Prokurátori nariadili, aby podozriví zostali vo väzbe do ukončenia vyšetrovania.

Masové hroby migrantov nie sú v Líbyi ničím nezvyčajným. Minulý rok úrady objavili telá najmenej 65 migrantov v oblasti Shuayrif, ktorá sa nachádza 350 kilometrov (220 míľ) na juh od hlavného mesta Tripolis.

Líbya je hlavným tranzitným bodom pre migrantov z Afriky a Blízkeho východu, ktorí sa snažia dostať do Európy. Krajina sa ponorila do chaosu po povstaní podporenom NATO v roku 2011, ktoré zvrhlo a zabilo dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího. Líbya, bohatá na ropu, bola počas väčšiny uplynulého desaťročia riadená konkurenčnými vládami na východe a západe krajiny, každá podporovaná rôznymi milíciami a zahraničnými štátmi.

Obchodníci s ľuďmi využívajú viac ako desaťročie trvajúcej nestability na pašovanie migrantov cez líbyjské hranice so šiestimi krajinami, vrátane Čadu, Nigeru, Sudánu, Egypta, Alžírska a Tuniska. Po dosiahnutí pobrežia pašeráci naložia migrantov, ktorí túžia po lepšom živote v Európe, do nevyhovujúcich gumových člnov a iných plavidiel, aby sa vydali na riskantnú cestu po nebezpečnej stredomorskej trase.

Obrazok
Zdroj: aljazeera.com

Skupiny na ochranu ľudských práv a agentúry OSN už roky dokumentujú systematické zneužívanie migrantov v Líbyi, vrátane nútenej práce, bití, znásilnení a mučenia. Tento zneužívanie často sprevádza snaha o vynútenie peňazí od rodín migrantov predtým, než sú migranti povolení opustiť Líbyu na člnoch obchodníkov.

Tí, ktorí sú zachránení a vrátení do Líbye — vrátane žien a detí — sú držaní v štátnych detenčných centrách, kde tiež trpia zneužívaním, vrátane mučenia, znásilnenia a vydierania, ako uvádzajú skupiny na ochranu ľudských práv a odborníci OSN.

 


Zdroj textu: apnews.com, aljazeera.com, cnn.com, Foto: middleeastmonitor.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies