Desivé varovanie pred „Chorobou X“: Štyri smrtiace vírusy, ktoré môžu spôsobiť novú pandémiu!

NETKY.SK • 25 Marec 2025, 14:31 • 2 min
Desivé varovanie pred „Chorobou X“: Štyri smrtiace vírusy, ktoré môžu spôsobiť novú pandémiu!

slovakia

left justify in out

Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) identifikovala štyri skupiny vírusov, ktoré by mohli spôsobiť budúcu pandémiu. Jedna z nich, vírusy podobné osýpkam, predstavuje podľa vedcov hrozbu horšiu než Covid-19 a mohla by byť „neovládateľná aj pri najprísnejších lockdownoch“.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Štyri hlavné skupiny vysoko rizikových vírusov

UKHSA hodnotila 24 skupín vírusov podľa ich infekčnosti, schopnosti spôsobiť závažné ochorenia a zraniteľnosť Británie voči nim. Za najväčšiu hrozbu označila tieto štyri skupiny:

  1. Paramyxoviridae – Zahŕňa vírusy osýpok a Nipah, ktorý môže spôsobiť smrteľné opuchy mozgu.
  2. Picornaviridae – Spôsobuje enterovírusové infekcie vedúce k polio-podobným ochoreniam, napríklad akútnu chabú myelitídu (AFM), ktorá spôsobuje svalovú slabosť a paralýzu.
  3. Coronaviridae – Zahŕňa koronavírusy ako SARS-CoV-2 (Covid-19) a MERS, často sa vyskytujúce v Blízkovýchodnom regióne.
  4. Orthomyxoviridae – Zahŕňa vírusy chrípky, vrátane vtáčej chrípky.

Hrozba osýpkam podobného vírusu

Podľa profesora Marka Woolhousa z Edinburskej univerzity by nový vírus podobný osýpkam mohol mať „o mnoho vyššie reprodukčné číslo (R) ako Covid-19, čo by znemožnilo jeho kontrolu aj pri najprísnejších opatreniach.“ Tento vírus by bol navyše nebezpečnejší pre deti.

Osýpky majú schopnosť vymazať imunologickú pamäť organizmu, čo znamená, že po prekonaní osýpok môže nasledovať vlna iných infekcií. Štúdia Harvardskej lekárskej fakulty z roku 2019 ukázala, že osýpky môžu vymazať až tri štvrtiny protilátok, ktoré chránia organizmus pred inými patogénmi.

Paramyxoviridae zahŕňajú aj vírus Nipah, ktorý spôsobil epidémie v juhovýchodnej Ázii a Afrike. Nipah môže spôsobiť smrteľné opuchy mozgu, čo vedie k závažným neurologickým symptómom a vysokej úmrtnosti.

Obrazok
Zdroj: dailyrecord.co.uk

Enterovírusy a hrozba paralýzy

UKHSA varuje aj pred enterovírusmi, ktoré môžu spôsobiť akútnu chabú myelitídu (AFM). Toto ochorenie napáda miechu, spôsobuje náhlu slabosť a stratu reflexov a najviac postihuje deti.

Ako reaguje Británia na hrozby?

Dr. Isabel Oliver, hlavná vedecká dôstojníčka UKHSA, upozorňuje, že výskyt infekčných chorôb nepozná hranice a je ovplyvnený klimatickými zmenami. Dôležitou súčasťou boja proti budúcim pandemickým hrozbám je preto cielený výskum a vývoj diagnostiky, vakcín a liečby.

UKHSA taktiež sleduje zmeny v distribúcií komárov a kliešťov, ktoré prenášajú vírusy nebezpečné pre ľudí a zvieratá. Profesor Robert Read zo Southamptonskej univerzity upozorňuje na to, že zoznam patogénov s vysokou prioritou sa neustále mení. Podľa neho existuje riziko, že financovanie bude súmerne rozdelené len na vybrané patogény, zatiaľ čo iné, nebezpečné ochorenia zostanú prehliadané.


Zdroj textu: mirror.co.uk, bbc.com, dailyrecord.co.uk, Foto: ndtv.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Letné prázdniny o
93 DNÍ14 HODÍN46 MINÚT36 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies