Deti sú momentálne zrejme skupinou, ktorú pandémia zasiahla najviac. Obmedzila ich v športovaní, krúžkoch, spoločenských aktivitách, učení a v mnohých ďalších činnostiach. Premýšľali sme nad tým, ako to vlastne deti (ne)zvládajú?
Pandémia vyhnala deti zo športovísk, keďže domáce testovanie nestačí. Ak chce dieťa ísť na tréning, musí mať test s pečiatkou. Pandemické pravidlá nekompromisne limitujú deti a mládež. A to najmä pri mimoškolských športových a krúžkových aktivitách. Šport je však paradoxne veľmi dôležitý pre zdravie. Väčšina európskych krajín šport nijako neobmedzuje.
Športovcom klesá výkonnosť a tréningy sa pre testovanie stávajú finančne nezvládateľnými. Pretože rodičia musia platiť za testovanie, aby sa ich deti mohli zúčastňovať na tréningoch. Deti sa tak uzatvárajúdo seba a do detských izieb.
Okrem športu ďalší problém
Rodičia sa často obracajú na školských psychológov o radu aj s problémom zvýšenej úzkosti a strachu detí. Čím dlhšie trvá krízová situácia, tým sa deti začínajú čoraz viac báť o rodinu, o zdravie členov rodiny, majú strach z umierania a smrti členov rodiny.
Deti sú každodenne svedkami hrozivej situácie, uši majú nastražené a počúvajú všetky informácie, dokonca aj informácie o úmrtí mnohých ľudí, ktorí tejto chorobe podľahli. Sú veľmi citlivé a vnímavé, preto téma koronavírusu vnáša do ich života strach a úzkosť.
Možno nevidia skutočné nebezpečenstvo pandémie. Vidia zákaz stretávať sa s kamarátmi, zákaz ísť na ihrisko, zíkaz cvičiť v telocvični, nemôcť robiť mnoho vecí. Zrazu prišli takmer o všetko, čo im spôsobovalo radosť.
Nemajú ešte skúsenosti, ako sa s takýmito hrozivými informáciami a s touto náročnou situáciou vysporiadať, nevedia, ako sa k tomu postaviť a pochopiť to. Buďme preto o niečo ohľaduplnejší! Pandémia samozrejme zasiahla i nás dospelých, no máme viac skúseností, než naše deti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies