Trump oznámil, že už v prvý deň svojho pôsobenia plánuje omilostiť svojich stúpencov, ktorí boli zapojení do nepokojov zo 6. januára 2021. Vyjadril sa, že títo ľudia boli vystavení „nechutnému systému“ a dodal, že žijú v „pekelných“ podmienkach.
„Budem konať veľmi rýchlo“ zdôraznil Trump s tým, že jeho rozhodnutie sa môže vzťahovať na väčšinu odsúdených, s výnimkou „radikálnych a bláznivých“ jednotlivcov. Na otázku, či omilostí aj tých, ktorí sa priznali k napadnutiu policajtov, Trump odpovedal, že niektorí z nich priznanie viny podpísali pod nátlakom.
Kritika vyšetrovania útokov
Trump opakovane kritizoval vyšetrovanie nepokojov a obvinil členov Výboru Snemovne reprezentantov zo zatajovania dôkazov a klamstiev. Tvrdil, že „títo ľudia spáchali veľký zločin“ a mali by niesť zodpovednosť.
Liz Cheneyová, bývalá kongresmanka a kritička Trumpa, tieto tvrdenia odmietla. Vo svojom vyhlásení označila Trumpove výroky za nepravdivé a vyzvala na zverejnenie všetkých zhromaždených materiálov na objasnenie udalostí zo 6. januára.
Postoj k spravodlivosti a politickým nepriateľom
Trump uviedol, že nemá v úmysle po nástupe do úradu nariadiť vyšetrovanie svojich politických súperov, vrátane odchádzajúceho prezidenta Joea Bidena. Napriek jeho predchádzajúcim vyjadreniam o vymenovaní osobitného prokurátora na vyšetrovanie Bidena, teraz tvrdí, že tento krok plánuje len v prípade „rozumného dôvodu“.
V otázke spravodlivosti vyjadril frustráciu z amerického právneho systému, ktorý označil za „skorumpovaný a nespravodlivý“. Kritizoval aj FBI a jej riaditeľa Christophera Wraya za prehliadku jeho rezidencie Mar-a-Lago.
Politický dopad a reakcie verejnosti
Trumpove výroky a plány vyvolali vlnu reakcií, pričom jeho kritici varujú pred destabilizáciou spravodlivosti a nebezpečenstvom politických zásahov do nezávislých inštitúcií. Na druhej strane jeho podporovatelia vítajú jeho snahu obhajovať stúpencov, ktorí čelia dôsledkom svojich činov zo 6. januára.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies