BRATISLAVA - V piatok 1. novembra si katolícka cirkev pripomína cirkevne prikázaný Sviatok všetkých svätých. Druhého novembra, v sobotu, je Pamiatka zosnulých, známa ako Dušičky.
Po oba dni si so smútkom spomíname na tých, ktorí už nie sú medzi nami – navštevujeme cintoríny, zapaľujeme sviečky na hroboch a zdobíme ich kvetmi.
U nás je 1. november od roku 1994 dňom pracovného pokoja. Cirkev spolu s veriacimi si v tento deň spomína a modlí sa za všetkých svätých, ale aj za predkov, ktorí neboli vyhlásení za svätých. Cirkev oddávna spája s týmto sviatkom nádej na vzkriesenie. Duchovní pripomínajú, že tento deň má byť dňom radosti a nádeje, a nie strachu či smútku.
Počas Sviatku všetkých svätých sa okrem svätých omší v kostoloch môžu konať na cintorínoch omše a pobožnosti za zosnulých.
Sviatok všetkých svätých sa prvýkrát slávil v Ríme 13. mája 609. Vtedy pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, tzv. Panteón. Zasvätil ho Panne Márii a všetkým svätým mučeníkom.
O niečo neskôr pápež Gregor III. (731 - 744) zmenil slávenie všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra. V Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých.
Pamiatku zosnulých zaviedol v roku 998 opát Odilo v benediktínskom kláštore Cluny. Prvého novembra večer začali vyzváňať a spievať žalmy za mŕtvych a na druhý deň slúžiť veľkú zádušnú omšu.
Tento zvyk sa čoskoro rozšíril v celej západnej cirkvi. Na znak nesmrteľnosti duší a Božieho milosrdenstva ľudia zapaľujú sviečky na cintorínoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies