V posledných dňoch vyvolal ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky veľký rozruch svojimi vyjadreniami, v ktorých požiadal Západ o dodanie atómových zbraní Ukrajine, ak nebude možné rýchlo schváliť jej členstvo v NATO. Jeho výzva na nasadenie západných vojsk na ukrajinskom území a zabezpečenie nukleárnej výzbroje pre krajinu prichádza v čase, keď konflikt s Ruskom dosahuje novú fázu.
Zelensky vo svojom vystúpení tvrdil, že ak sa bude proces prijatia Ukrajiny do NATO zbytočne odďaľovať, Ukrajina sa bude musieť opýtať, čo ju bude chrániť pred ďalšou agresiou zo strany Ruska. “Ak bude členstvo v NATO trvať roky alebo desaťročia, potom aký podporný balík nám bude daný? Kde sú naše rakety? Požiadame o atómové zbrane,” vyjadril sa ukrajinský prezident.
Tento návrh sa stretol s tvrdou kritikou zo strany Ruska, konkrétne od Dmitrija Peskova, hovorcu ruského prezidenta Putina, ktorý označil tieto výzvy za "bláznivé" a upozornil na režim nešírenia jadrových zbraní. Výzvy na posilnenie vojenskej prítomnosti Západu v Ukrajine, či už formou jadrových zbraní alebo vyslaním vojakov, vyvolávajú otázky o možnej eskalácii a rizikách destabilizácie celého regiónu.
Tento krok však stále vyvoláva otázku: Čo to znamená pre globálnu bezpečnosť, ak krajiny začnú opäť získavať nukleárnu výzbroj?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies