Podľa údajov Eurostatu je priemerná spokojnosť občanov EÚ so životom na úrovni 7,3 z 10, pričom najšťastnejšie krajiny sú Fínsko, Belgicko, Rakúsko, Rumunsko a Slovinsko. Naopak, Bulhari sa umiestnili na konci rebríčka so skóre 5,9. Zaujímavé je, že v Dánsku a Švédsku došlo za posledné desaťročie k výraznému poklesu spokojnosti, zatiaľ čo Cyprus a Bulharsko zaznamenali najväčší nárast.
Zdá sa, že väčšina občanov EÚ je so svojím životom celkom spokojná. Spokojnosť so životom však klesá v niektorých krajinách s najvyšším skóre, ako je Dánsko, Švédsko a Holandsko. Občania EÚ sú vo všeobecnosti spokojní so svojím životom, keďže podľa údajov Eurostatu je úroveň spokojnosti ľudí vo veku 16 rokov a viac v priemere 7,3 z 10.
Ktoré krajiny v EÚ sú najšťastnejšie? Na prvom mieste je Fínsko s hodnotou 7,8, nasleduje Belgicko, Rakúsko, Rumunsko a Slovinsko, všetky s hodnotou 7,7.
Zdá sa, že najnešťastnejšími občanmi sú Bulhari. So skóre 5,9 sa nachádzajú na spodnom konci spektra spokojnosti so životom.
V Dánsku (z 8,0 na 7,5) a vo Švédsku (zo 7,9 na 7,5) došlo za posledné desaťročie k najväčšiemu poklesu úrovne spokojnosti.
Naopak, najvýraznejší nárast spokojnosti so životom zaznamenali Cyprus (zo 6,2 na 7,5), Bulharsko (zo 4,8 na 5,9), Estónsko (zo 6,5 na 7,2), Slovinsko (zo 7,0 na 7,7) a Grécko (zo 6,2 na 6,9).
V tomto prieskume boli ľudia požiadaní, aby jednoducho ohodnotili svoju životnú spokojnosť od 0 do 10.
EÚ pracuje na komplexnejšej definícii šťastia, ktorá presahuje rámec bežných ukazovateľov HDP.
Nedávno Komisia stanovila kritériá "8+1" na definovanie kvality života: Materiálne životné podmienky, množstvo a kvalita zamestnania, zdravie, vzdelanie, voľný čas a sociálne interakcie, ekonomická a fyzická bezpečnosť, správa vecí verejných a základné práva, životné prostredie a nakoniec celková skúsenosť so životom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies