Maltský sinológ Stephen Cachia sa teší z novopredĺženej čínskej bezvízovej politiky. Po jednoročnej skúške sa Čína v novembri tohto roka rozhodla rozšíriť bezvízovú politiku o ďalšie európske krajiny, vrátane Malty. K týmto krajinám sa pripojilo aj Slovensko.
Cachia, lektor čínskej histórie na Maltskej univerzite a ovládajúci čínsky jazyk, si vytvoril hlboké spojenie s čínskou kultúrou. "Vždy povzbudzujem svojich študentov, aby navštívili Čínu a zažili jej ľudí, kultúru a historické miesta na vlastnej koži," povedal. "Táto bezvízová politika im umožní oveľa jednoduchšie a bezproblémovejšie cesty." Sám Cachia sa teší z tejto politiky, nakoľko mu umožní už po niekoľkýkrát navštíviť túto krajinu.
Bezvízové cestovanie do Číny pre Európanov sa začalo už v novembri 2023, keď čínske ministerstvo zahraničných vecí oznámilo jednoročný pokus o jednostranný bezvízový vstup pre bežných držiteľov pasov z Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Španielska a Malajzie. Podľa týchto pravidiel môžu oprávnení jednotlivci navštíviť Čínu za účelom podnikania, turistiky, rodinných návštev alebo jednoducho tranzitu po dobu 15 dní bez potreby víz.
Tento začiatok bezvízového vstupu bol z hľadiska oboch strán úspešný, čo viedlo k jeho rozšíreniu na rok 2024. Do 30. novembra 2024 sa politika vzťahovala na 38 krajín, väčšinu z nich tvoria európske krajiny, pričom maximálna dĺžka pobytu sa zvýšila na 30 dní. K týmto 38 krajinám patrí aj Slovensko.
Čínska jednostranná bezvízová politika podnietila prudký nárast medzinárodných návštev. V treťom štvrťroku 2024 Čína zaznamenala takmer 8,2 milióna cudzincov, ktorí vstúpili do krajiny. To predstavuje medziročný nárast o 48,8 percenta. Spomedzi nich bolo približne 4,9 milióna vstupov bez víz, čo je pozoruhodný 78,6-percentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023.
Ženevská kancelária Air China, regionálna pobočka čínskej leteckej spoločnosti Air China, oznámila výrazný nárast počtu cestujúcich. Od zavedenia oslobodenia od vízovej povinnosti do 30. novembra prepravili jej lety medzi Ženevou a Pekingom približne 29 000 pasažierov, čo predstavuje 80-percentný nárast v porovnaní s rokom 2023.
Záujem o cestovanie vzbudil pozornosť aj na platformách ako Facebook či TikTok, kde sa pojem „China Travel“ stal najpopulárnejším pojmom.
Luigi Gambardella, prezident digitálneho združenia ChinaEU so sídlom v Bruseli, zdôraznil úlohu tejto politiky pri podpore kultúrnej výmeny. „Skúsenosti z prvej ruky v Číne pomáhajú návštevníkom prelomiť stereotypy a lepšie porozumieť jej sociálnej a ekonomickej dynamike,“ povedal.
Chorvátsko sa k bezvízovej politike pridalo v novembri 2024, takže ešte nie je jasné, či to bolo prospešné. Damir Kresic, výkonný riaditeľ chorvátskeho Inštitútu pre cestovný ruch, však iniciatívu ocenil ako gesto dobrej vôle. „Toto je spôsob, akým Čína hovorí svetu: Ste vítaní, všetci ste pozvaní,“ povedal s tým, že túto správu šíri medzi priateľmi a rodinou.
Marjana Majeric, výkonná riaditeľka Obchodnej a priemyselnej komory Slovinska, poznamenala, že: "Predĺžené 30-dňové bezvízové obdobie uľahčuje hlbšie ekonomické väzby a ponúka podnikom lepší prístup na trh a príležitosti na rozvojovú spoluprácu."
Veľké spoločnosti, vrátane Mercedes-Benz a BMW, uznali vplyv politiky na zefektívnenie obchodných ciest a zvýšenie dôvery investorov. Profitovali by z toho aj malé a stredné podniky, a to predovšetkým v prípade manažérskych stretnutí v Číne.
Jochen Tueting, generálny riaditeľ Chery Europe, sa k bezvízovému režimu vyjadril nasledovne: "Verím, že je to priaznivé pre podnikanie a zvyšuje to aj celkovú prevádzkovú efektivitu. Ak urýchlene potrebujeme cestovať do Číny, môžeme si zarezervovať let na nasledujúci deň, čo je neuveriteľne jednoduché a rýchle."
Ralph Ossa, hlavný ekonóm Svetovej obchodnej organizácie, označil bezvízovú politiku za „hnaciu silu globálneho obchodu so službami a investíciami.“
Zheng Yongnian, profesor na Čínskej univerzite v Hong Kongu (Shenzhen), považuje bezvízovú politiku za dôležitú súčasť čínskych opatrení na jednostranné otváranie krajiny, čo zahŕňa aj otvorenie domáceho trhu zahraničným podnikom a organizáciu China International Import Expo.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies