BRUSEL - Premiér Robert Fico otvoril na summite Európskej rady v Bruseli témy formujúce budúcnosť Únie – od prípravy dlhodobého rozpočtu cez vysoké ceny energií až po mobilizáciu investícií. Znižovanie cien plynu, ochrana obrany a rozšírenie EÚ dominovali diskusiám.
Na štvrtkovom summite Európskej rady v Bruseli sa lídri členských štátov venovali prvým diskusiám o príprave viacročného finančného rámca (VFR) EÚ na roky 2028 – 2035. Slovenský premiér Robert Fico po rokovaniach zdôraznil, že Slovensko bude presadzovať zachovanie kohéznej politiky a vyrovnávanie platieb poľnohospodárom.
Diskusie boli zatiaľ neformálne, bez konkrétnych finančných návrhov, pričom predseda Európskej rady António Costa upozornil, že ide o úvodné debaty k budúcemu rozpočtu.
Fico pripomenul, že nový VFR bude musieť zohľadniť splácanie pôžičiek vo výške 750 miliárd eur, ktoré vznikli v rámci plánu obnovy EÚ budúcej generácie (NGEU). Ročné splátky sa odhadujú na 20 až 30 miliárd eur.
Okrem toho bude potrebné zvýšiť výdavky na obranu a pripraviť rozpočet na možné rozšírenie EÚ o nových členov.
V rámci diskusií o konkurencieschopnosti Fico upozornil na vysoké ceny energií, ktoré považuje za problém celej Únie. Podľa neho by obnovenie tranzitu plynu cez Ukrajinu mohlo viesť k zníženiu cien energií v Európe.
Kritizoval predstavu, že súčasné vysoké ceny plynu by mali byť akceptované ako nový štandard. Slovensko očakávalo od akčného plánu pre energie viac konkrétnych riešení, pričom Fico zdôraznil potrebu okamžitých opatrení.
Diskusie na summite sa zamerali aj na odstraňovanie regulačnej a administratívnej záťaže, znižovanie cien energií a mobilizáciu súkromných investícií do európskej ekonomiky.
Fico označil za zaujímavé debaty o únii úspor a investícií, pričom zdôraznil, že úspory Európanov sa často zhodnocujú mimo EÚ, najmä v Spojených štátoch.
V prípade Slovenska vidí potenciál v dôchodcovských správcovských spoločnostiach, ktoré by mohli aktívnejšie investovať do oblastí ako vojenský priemysel, výstavba nájomných bytov či infraštruktúra.
Summit Európskej rady tak otvoril dôležité témy, ktoré budú formovať budúci dlhodobý rozpočet EÚ a ovplyvnia kľúčové oblasti, ako sú energetika, obrana a investície.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies