Každá krajina má svoje jedinečné spôsoby, ako si pripomínať tento sviatočný čas. Od gigantických lampiónov na Filipínach, cez schovávanie metiel v Nórsku, až po návštevu vianočných sáun vo Fínsku, tieto nezvyčajné tradície dodávajú Vianociam osobitý a čarovný nádych.
Vianoce sú obdobím radosti, lásky a tradícií, ktoré sa líšia naprieč kultúrami a krajinami. Niektoré zvyky môžu byť pre nás nezvyčajné alebo prekvapujúce, no pre ľudí v týchto regiónoch sú neodmysliteľnou súčasťou sviatkov. Pozrime sa na niektoré z najzaujímavejších a najneobvyklejších vianočných zvykov z rôznych kútov sveta.
Vianočné obdobie je v Nórsku plné rôznych tradičných zvykov, no jeden z nich vyniká svojou tajomnosťou a historickým významom – schovávanie metiel na Štedrý večer. Tento zvyk má hlboké korene v nórskej kultúre a je spojený s ľudovými poverami a legendami. Podľa starých nórskych legiend sa verí, že počas Štedrého večera sa prebúdzajú zlé čarodejnice a duchovia, ktorí majú schopnosť kradnúť metly a používať ich na lietanie. Aby tomu zabránili, ľudia v Nórsku schovávajú svoje metly na bezpečné miesta, kde ich čarodejnice nenájdu. Tento zvyk sa prenáša z generácie na generáciu a dodáva Vianociam v Nórsku tajomný a čarovný nádych.
Hoci mnohé staré povery a tradície postupom času zanikli, schovávanie metiel je stále živým zvykom v mnohých nórskych domácnostiach. Rodiny starostlivo skrývajú svoje metly na miesta, kde ich čarodejnice a duchovia nemôžu nájsť. Pre niektorých je to spôsob, ako zachovať kontakt s bohatou kultúrnou históriou Nórska a pridať trochu mágie do vianočného obdobia.
Tento zvyk má hlbokú symboliku. Metla je v mnohých kultúrach považovaná za nástroj, ktorý má ochrannú moc a môže odháňať zlé sily. Schovávanie metiel na Štedrý večer je teda aktom ochrany domácnosti a jej obyvateľov pred zlými duchmi. Navyše, tento zvyk symbolizuje starostlivosť a ochranu rodiny, čo je v čase Vianoc obzvlášť významné.
Schovávanie metiel na Štedrý večer je jedným z najnezvyčajnejších a najzaujímavejších vianočných zvykov v Nórsku. Tento starobylý zvyk, ktorý má svoje korene v ľudových poverách, dodáva vianočnému obdobiu v Nórsku osobitý čarovný nádych a pripomína bohatú kultúrnu históriu krajiny. Je to krásny príklad toho, ako sa staré tradície môžu zachovať a prenášať do moderného sveta.
Vianočné tradície na Ukrajine sú bohaté na symboliku a jednou z najnezvyčajnejších je zdobenie vianočného stromčeka umelými pavúkmi a pavučinami. Tento zvyk má svoj pôvod v miestnej legende, ktorá dodáva vianočným sviatkom na Ukrajine jedinečný nádych.
Podľa ukrajinskej legendy žila kedysi chudobná vdova so svojimi deťmi, ktorá si nemohla dovoliť ozdobiť vianočný stromček. Deti sa zobudili na Štedrý deň ráno a našli stromček pokrytý krásnymi pavučinami. Keď na stromček dopadlo ranné slnko, pavučiny sa premenili na striebro a zlato, čím priniesli rodine bohatstvo a šťastie. Táto legenda sa stala základom pre tradíciu zdobenia vianočných stromčekov pavúkmi a pavučinami ako symbol šťastia a bohatstva.
Ukrajinci zdobia svoje vianočné stromčeky umelými pavúkmi a pavučinami, ktoré symbolizujú šťastie a bohatstvo. Tieto ozdoby sú často ručne vyrábané a môžu byť veľmi detailné a farebné. Pavučiny sú zvyčajne vyrobené z tenkého drôtu alebo nite a pavúky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ako sú korálky, drevo alebo papier.
Zdobenie stromčekov pavúkmi a pavučinami má hlboký symbolický význam. Pavúky sú považované za ochrancov domácnosti, ktorí prinášajú šťastie a chránia rodinu pred nešťastím. Pavučiny, ktoré sa premenili na striebro a zlato, symbolizujú prosperitu a hojnosť, ktorú si rodina želá na Vianoce a do nového roka.
V meste San Fernando na Filipínach sa každoročne koná jeden z najúchvatnejších vianočných festivalov na svete – Festival gigantických lampiónov, známy ako "Ligligan Parul Sampernandu". Tento festival priťahuje tisíce návštevníkov z domova aj zo zahraničia, ktorí prichádzajú obdivovať neuveriteľné lampióny, ktoré sú symbolom vianočného ducha a filipínskej kultúry.
Festival má svoje korene v 20. storočí a pôvodne bol súčasťou deviatich dní modlitieb, známych ako "Simbang Gabi", ktoré vedú k Štedrému dňu. Časom sa festival vyvinul a stal sa samostatnou udalosťou, ktorá získala medzinárodnú slávu. Lampióny, pôvodne jednoduché papierové lucerny, sa postupne premenili na obrovské a komplikovane zdobené umelecké diela.
Lampióny, ktoré sa vystavujú na festivale, sú výsledkom mesiacov príprav a práce miestnych remeselníkov. Každý lampión môže dosahovať až šesť metrov na výšku a je vybavený tisíckami svetiel, ktoré vytvárajú úžasné svetelné efekty. Remeselníci používajú rôzne materiály, vrátane papiera, bambusu a ocele, aby vytvorili tieto monumentálne umelecké diela.
Slávnosť gigantických lampiónov je zároveň súťažou, kde sa jednotlivé štvrte mesta San Fernando snažia vytvoriť najkrajší a najimpozantnejší lampión. Súťažiaci vkladajú do svojich výtvorov veľké úsilie a kreativitu, čo vedie k neuveriteľným výsledkom. Súťaž je sprevádzaná hudobnými a tanečnými vystúpeniami, ktoré dodávajú festivalu ešte väčšiu slávnostnú atmosféru.
Lampióny na Filipínach nie sú len krásnymi dekoráciami, ale majú aj hlboký symbolický význam. Predstavujú svetlo a nádej, ktoré sú dôležitou súčasťou vianočných sviatkov. Festival tiež posilňuje komunitného ducha a spolupatričnosť medzi obyvateľmi San Fernanda a celých Filipín.
Na Islande sú vianočné sviatky sprevádzané jednou z najzaujímavejších a najveselších tradícií - návštevou 13 vianočných trolov, známych ako "Jólasveinar" alebo "Yule Lads". Títo trollovia prinášajú deťom darčeky, a ich príchod je očakávaný s veľkým nadšením.
Tradícia Jólasveinar má svoje korene v islandskom folklóre, ktorý je bohatý na príbehy a legendy o trolov a iných mystických bytostiach. Pôvodne boli Jólasveinar považovaní za zlomyseľných škriatkov, ktorí prichádzali do ľudských obydlí robiť neplechu. V priebehu času sa však ich obraz zmenil a dnes sú vnímaní ako dobrosrdeční darcovia darčekov.
Jólasveinar začínajú prichádzať 12. decembra, pričom každý deň prichádza jeden nový troll až do Vianoc. Deti si večer pred príchodom trolla nechávajú topánku na okne. Ak boli po celý rok dobré, nájdu ráno v topánke malý darček. Ak sa správali zle, dostanú namiesto darčeka zemiak.
Vo Fínsku je návšteva sauny neoddeliteľnou súčasťou vianočných osláv. Tento zvyk má hlboké korene v fínskej kultúre a je považovaný za jeden z najdôležitejších rituálov počas sviatkov. Sauna je vo Fínsku považovaná za posvätné miesto, kde sa človek môže fyzicky i duchovne očistiť. História sauny siaha tisíce rokov dozadu a je neoddeliteľnou súčasťou fínskej kultúry. Vianočná sauna má osobitný význam, pretože je to čas na reflexiu, očistenie a prípravu na nový rok.
Na Štedrý večer sa fínske rodiny zhromažďujú v saunách, aby si užili spoločné chvíle pokoja a relaxácie. Tento rituál má symbolizovať očistu tela a mysle pred začiatkom vianočných osláv. Pred vstupom do sauny je zvykom zapáliť sviečky a umiestniť ich do okien, čo vytvára magickú atmosféru.
Návšteva sauny má mnoho zdravotných benefitov, ktoré sú obzvlášť vítané počas zimných mesiacov. Saunovanie pomáha zlepšovať krvný obeh, zmierňuje stres a napätie a podporuje detoxikáciu tela. Pre mnohých Fínov je to tiež spôsob, ako stráviť kvalitný čas s rodinou a priateľmi.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies