RIMAVSKÁ SOBOTA - Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote zažilo v roku 2024 rekordnú návštevnosť, keď ho navštívilo takmer 8300 ľudí. V roku 2025 plánuje múzeum predstaviť šesť dočasných výstav, vrátane obľúbenej Noci múzeí a galérií, a pokračovať v organizácii podujatí, ako sú letné tábory pre deti.
Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote zažilo v roku 2024 výrazný nárast návštevnosti, keď ho navštívilo takmer 8 300 ľudí.
Riaditeľka inštitúcie Éva Kerényi informovala, že múzeum v tomto roku plánuje pokračovať v tradícii šiestich výstav a rôznych obľúbených podujatí.
Minulý rok múzeum prilákalo 8 275 návštevníkov, pričom najobľúbenejšou výstavou bola venovaná róbam a šatám rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Sisi. Táto výstava prilákala takmer 2 300 návštevníkov.
"Pravidelne nás navštevujú aj autobusové zájazdy zo zahraničia, v roku 2024 ich bolo 28, z toho 26 z Maďarska," uviedla Kerényi. Múzeum získalo aj 12 grantov na projekty zamerané na akvizičnú a výchovno-vzdelávaciu činnosť alebo reštaurovanie zbierkových predmetov.
V porovnaní s rokom 2023 zaznamenalo múzeum nárast návštevnosti o približne 2 800 ľudí. Tento nárast bol spôsobený najmä obmedzeniami z roku 2023, keď prebiehala revitalizácia hlavného vstupu do múzea.
V tomto roku plánuje GMM modernizovať svoju stálu expozíciu, pričom práce sa budú len čiastočne dotýkať organizácie dočasných výstav a podujatí.
V roku 2025 plánuje GMM predstaviť šesť dočasných výstav. Úvod roka otvoril dve výstavy: prírodovednú výstavu "V moci noci", ktorá približuje život sov, a výstavu "Tajomstvá reštaurovania".
Ďalšie dve výstavy plánuje múzeum predstaviť počas Noci múzeí a galérií. Jedna z nich bude zameraná na Rimavskú Sobotu a jej vývoj od konca 19. storočia do roku 1945, prezentovaný prostredníctvom historických pohľadníc.
Druhá výstava "Kaganov jazdec" priblíži život Avarov v Karpatskej kotline.
Na jeseň má múzeum naplánované dve ďalšie výstavy. Počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva predstaví výstavu venovanú maľovaným truhliciam a nábytku z Gemera-Malohontu.
Druhá výstava bude zameraná na stredoveké kostoly Gotickej cesty a ich fresky, ktoré boli v roku 2022 ocenené značkou Európske dedičstvo.
GMM plánuje pokračovať aj s organizáciou letných táborov pre deti a s podujatím "Deň s Jánosom Fábrym," ktorého tradíciu začala inštitúcia minulý rok. Toto podujatie oživuje históriu a približuje žiakom život botanika, biológa, pedagóga a múzejníka Jánosa Fábryho.
Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote, piaté najstaršie múzeum na Slovensku, vzniklo v roku 1882. Profesor biológie a neskôr prvý riaditeľ múzea Ján Fábry v budove pôvodne delostreleckých kasární zorganizoval umelecko-archeologickú výstavu Gemerskej župy.
Múzeum sa venuje dokumentovaniu a zachovávaniu prírodného a kultúrneho dedičstva Gemera-Malohontu a jeho fond v súčasnosti eviduje vyše 100 000 zbierkových predmetov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies