Min Aung Hlaing, generálny veliteľ mjanmarskej armády a líder vojenského režimu, je pod medzinárodnými sankciami a je hľadaný Medzinárodným trestným súdom (ICC) za zločiny proti ľudskosti.
Napriek týmto obvineniam sa zúčastnil regionálneho samitu v Bangkoku, čo vyvolalo širokú kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva a protesty na uliciach. Tento článok sa zameria na jeho účasť na samite, pokračujúcu humanitárnu krízu v Mjanmarsku a reakcie na jeho zahraničnú návštevu.
Min Aung Hlaing a regionálny samit v Bangkoku
Min Aung Hlaing navštívil Thajsko na trojdňový samit, ktorý zorganizovala iniciatíva BIMSTEC (Bay of Bengal Initiative for Multi-Sectoral Technical and Economic Cooperation). Tento samit sa zameriaval na technické a ekonomické otázky, no prítomnosť mjanmarského lídra vzbudila veľkú pozornosť kvôli jeho kontroverznej povesti. Zatiaľ čo väčšina západných krajín mu odoprela diplomatický kontakt, v rámci BIMSTEC sa stretol s lídrami krajín ako India a Thajsko, ktorí sa s ním zúčastnili na oficiálnych návštevách a rokovaniach.
Humanitárna kríza v Mjanmarsku
Mjanmarsko sa stále zotavuje z ničivého zemetrasenia s magnitúdou 7,7, ktoré zanechalo desiatky tisíc mŕtvych a tisíce zranených. Mnoho obyvateľov bojuje o prežitie, kým armáda zároveň pokračuje v bombardovaní rebelov. Tento paradox – vojenský režim v čase humanitárnej katastrofy – ešte viac zvyšuje napätie a medzinárodné odsúdenie.
Medzinárodná kritika a protesty v Bangkoku
Min Aung Hlaingova účasť na samite neunikla pozornosti aktivistov a protestujúcich v Bangkoku. Demonštranti označili mjanmarského lídra za „vraha“ a vyzvali na okamžité zrušenie jeho účasti na samite. Organizácie ako "Justice for Myanmar" vyjadrili znepokojenie nad tým, že pozvanie Min Aung Hlainga legitimizuje vojenskú vládu, ktorá už viac ako štyri roky potláča odpor v krajine.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies