PARÍŽ - Spoločnosť Amundi v roku 2024 očakáva postupné oslabovanie globálneho ekonomického rastu, nie však rovnako vo všetkých krajinách. Zmierňujúca inflácia až do konca roka zostane nad cieľmi centrálnych bánk. Za predpokladu, že kríza na Blízkom východe bude pod kontrolou, bude tento slabší globálny ekonomický výhľad predovšetkým dôsledkom spomalenia na vyspelých trhoch (DM). Pre rok 2024 predpokladáme rast svetového HDP +2,5 % a očakávame, že rast na DM bude dosahovať v priemere +0,7 % oproti +3,6 % na rozvíjajúcich sa trhoch (EM).
Pre rok 2025 potom predpokladáme globálny rast reálneho HDP vo výške +2,7 %, pričom na DM by mal dosiahnuť +1,5 % a na EM +3,6 %.
Vincent Mortier, CIO Skupiny Amundi, uviedol: „Investície v roku 2024 budú predovšetkým o kvalitných štátnych a podnikových dlhopisoch, o hľadaní rastu prostredníctvom ázijských akcií, ktoré by mali ťažiť z dobrých vyhliadok na hospodársky rast v regióne, a o hľadaní príležitostí v spoločnostiach, ktoré sa zameriavajú na sľubné dlhodobé témy ako je transformácia v energetike či umelá inteligencia. Pokiaľ ide o európske akcie, investori si však budú musieť počkať na druhú polovicu roka.“
Monica Defend, riaditeľka Amundi Investment Institute, k tomu dodala: „Obrat situácie v oblasti rastu, inflácie aj menovej politiky bude pre investorov v priebehu roka vytvárať príležitosti na zisk v oblasti rizikových aktív.“
Rozdiely v raste medzi vyspelými a rozvíjajúcimi sa trhmi by mal dosiahnuť päťročné maximum. USA sa v prvej polovici roku 2024 budú stretávať s miernou recesiou, zatiaľ čo rast v eurozóne zostane mierne pozitívny a v Japonsku bude mierny. Rozvíjajúce sa trhy budú aj naďalej odolnejšie, budú však vykazovať väčšiu mieru fragmentácie, pričom Ázia bude vynikať ako jasný príjemca zahraničných investícií.
Vzhľadom na slabší dopyt by mala inflácia do konca roku 2024 konvergovať smerom k cieľom centrálnych bánk. Riziko vyššej inflácie však v ére neusporiadanej transformácie energetiky a globálneho preskupovania, ktoré by mohlo viesť k prudkému nárastu cien energií a potravín, stále nie je zažehnané. Tieto riziká by mohli naštartované procesy zastaviť alebo dokonca zvrátiť ich smerovanie.
Očakávame, že centrálne banky EM budú v prvom polroku aj naďalej držať úrokové sadzby stabilné, kým sa neukáže, že je inflácia skutočne pod kontrolou. Americká inflácia ovplyvní správanie Fedu a bude mať vplyv na očakávanú recesiu. Očakávame, že Fed aj ECB znížia v roku 2024 úrokové sadzby o 150, respektíve 125 bázických bodov. Na rozvíjajúcich sa trhoch pokračuje dezinflácia a centrálne banky tak budú mať určitý priestor na znižovanie sadzieb, ale nesmú pri tom chybovať.
V roku 2024 sa budú investori musieť vysporiadať s fragmentovaným hospodárskym výhľadom. Vysoké rozdiely v ocenení aktív a vysychaní prebytočnej likvidity povedú k vyššej volatilite akcií. Nižší rast a inflácia môžu podporiť návrat k zápornej korelácii medzi dlhopismi a akciami, čo je dobrá správa pre diverzifikáciu a portfólia založená na viacerých aktívach. K tradičnej diverzifikácii môžu ďalej prispievať nehnuteľnosti a alternatívne aktíva (napríklad hedgeové makro fondy a hedgeové dlhopisové fondy). Zlato môže ponúknuť zabezpečenie pred geopolitickými rizikami a niektoré komodity potom v boji proti inflácii.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies