Vo štvrtok sa centrálnym Izraelom rozozvučali sirény varujúce pred leteckým útokom. Stalo sa tak po tom, čo Iránom podporovaná teroristická skupina Húsíov v Jemene vypálila na židovský štát rakety, čo spôsobilo paniku a donútilo milióny civilistov hľadať úkryt v bombových krytoch.
„Po poplachu, ktorý bol aktivovaný v niekoľkých oblastiach krajiny, boli zachytené dve rakety vypálené z Jemenu,“ uviedla izraelská armáda. „Obe rakety boli zostrelené ešte pred vstupom do izraelského vzdušného priestoru, pričom sirény sa spustili v súlade s platnou politikou.“
Izraelské obranné sily (IDF) uviedli, že poplachy zazneli až na severe v oblasti Kfar Saba, približne 25 kilometrov od Tel Avivu, a na juhu až v oblasti Hebronu.
Záchranná služba Magen David Adom oznámila, že pri útoku neboli hlásené žiadne priame zranenia, avšak viacerí ľudia utrpeli úzkostné stavy alebo sa zranili pri úteku do krytov.
Podľa izraelskej televíznej stanice Channel 12 News boli úlomky rakety objavené v oblasti Mevo Horon, ktorá sa nachádza v Západnej Samárii, neďaleko stotisícového mesta Modi’in.
Druhý útok tento týždeň
Štvrtkový raketový útok bol už druhým, ktorý na Izrael vypálili Húsíovia tento týždeň. V pondelok v noci izraelská armáda zachytila inú raketu vystrelenú na husto obývané centrum krajiny. Miestne médiá odvysielali zábery, na ktorých bolo vidieť, ako raketu zachytili nad Jeruzalemom. Úlomky dopadli do mesta Beit Šemeš, približne 20 kilometrov západne od Jeruzalema.
Predchádzajúci útok sa odohral v nedeľu ráno, pričom tiež aktivoval sirény, vrátane tých v Tel Avive. Aj v tomto prípade sa podarilo raketu úspešne zostreliť.
Húsíovia pokračujú v útokoch na Izrael
Od začiatku vojny, ktorú 7. októbra 2023 vyvolal Hamas brutálnym útokom, pri ktorom zavraždil približne 1 200 ľudí v Izraeli, odpálili jemenskí Húsíovia už viac ako 350 dronov a rakiet na Izrael. Okrem toho podnikli viacero útokov na medzinárodné lodné trasy v Červenom mori.
Po období relatívneho pokoja od januára Húsíovia obnovili svoje útoky na Izrael 18. marca. Išlo o prvý prípad, keď sa izraelská protivzdušná obrana musela aktivovať proti hrozbe z Jemenu po niekoľkých mesiacoch, odkedy v Gaze vstúpilo do platnosti dočasné prímerie.
Situácia v regióne zostáva napätá a hrozba ďalších útokov pretrváva.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies